12. DAN MUNDIJALA: Španci i Portugalci kroz dramu grupe B do 1/8 finala, a tamo ih čekaju Rusi i Urugvajci! (FOTO)

Svetsko prvenstvo 2018. godina

Objavljeno: 23:09h

Završen je 12. dan na Mundijalu tokom koga smo dobili i četiri učesnika osmine finala, ali i već sada znamo dva para u tom delu takmičenja. Španija će udariti na domaćina Rusiju 1. juna na stadionu "Lužnjiki", dok će Portugalija igrati protiv Urugvaja u Sočiju 30. juna.

Završeno je takmičenje u grupama A i B, odakle su po dva prvoplasirana tima nastavila takmičenje među 16 najboljih, dok po dve najlošije ekipe iz obe grupe odlaze kući.

Urugvajci su razbili domaćine Ruse 3:0 i sa prve pozicije u grupi A idu u osminu finala, a sa njima će dalje i domaćini, dok su se Saudijci i Egipćani oprostili od daljeg takmičenja pobedom reprezentacije iz Azije golom u 95. minutu.

Uf kakva drama je bila u grupi B, gde se maltene do poslednje sekunde vodila bitka ko će u osminu finala. Španija se obezbedila remijem sa Marokom, dok su Portugalci strepeli do poslednjeg minuta čuvajući nerešen rezultat protiv Irana.

Urugvaj - Rusija 3:0

Saudijska Arabija - Egipat 2:0

Španija - Maroko 2:2

Iran - Portugalija 1:1

Sva dešavanja tokom današnjeg dana na Svetskom prvenstvu, po običaju, ste pratili u našem "lajv blogu" na Espresu.

22.30 - Imamo i prva dva para osmine finala na Mundijalu:

Urugvaj - Portugalija (30. jun)

Španija - Rusija (1. jul)

22.00 - Kraj obe utakmice! Kakva drama, kakva ludnica na kraju koje kao srećniji i bolji u osminu finala odlaze Španci i Portugalci, dok sjajni Marokanci i Iranci završavaju svoje takmičenje.

94. minut - Ijaooo! Kakva šansa za Irance, mogli su sada da zapečate svoj ulazak u osminu finala, Mehdi je promašio sa samo nekoliko metara čitav gol.

Kakvu sada šansu promašuje Mehdi Taremi
Kakvu sada šansu promašuje Mehdi Taremi foto: Reuters

93. minut - GOOOL! Iran je izjednačio i još ima nade da dođu do pobede koja im donosi plasman u narednu rundu.

Karim Ansarifard postiže gol za izjednačenje, još ima nade za Iran
Karim Ansarifard postiže gol za izjednačenje, još ima nade za Iran foto: Reuters

91. minut - GOOOL! I PENAL! Kakva luda završnica na obe utakmice! Španci su izjednačili fantastičnim golom Jaga Aspasa petom, ali je posle toga morao sudija da pregleda VAR snimak da utvrdi da španski napadač nije bio u ofsajdu i tek onda pokazao na centar.

Jago Aspas postiže gol za izjednačenje, koji je potvrđen tek posle pregledanja VARć-a foto: Reuters
Jago Aspas daje gol
Jago Aspas daje gol foto: Reuters
VAR snimak da li je Aspas bio u ofsajdu kod postizanja gola
VAR snimak da li je Aspas bio u ofsajdu kod postizanja gola foto: Reuters

Sa druge strane, Iranci su konačno dobili toliko željeni penal, jer je lopta posle centaršuta udarila u ruku Sedrika Soareša, a sudija je i ovog puta gledao VAR snimak i tek onda pokazao na belu tačku.

83. minut - Izbegao je sada Kristijano Ronaldo da dobije crveni karton, sudija Enrikez mu je pokazao samo žuti, nakon što je bez lopte udario igrača Irana.

Zamalo da zbog ovoga Kristijano Ronaldo dobije crveni karton
Zamalo da zbog ovoga Kristijano Ronaldo dobije crveni karton foto: Reuters

81. minut - GOOOL! Španija ponovo gubi od Maroka u Kalinjingradu! En Nesiri je bio najviši u skoku posle kornera i potpuno neometan glavom poslao loptu u mrežu.

Jusef En Neziri postiže gol za novo vođstvo Maroka
Jusef En Neziri postiže gol za novo vođstvo Maroka foto: AP

71. minut - Na utakmici između Španije i Maroka mnogo tenzije i kuva na terenu, ali bez novih pogodaka. Španci dominiraju i napadaju, ali se Afrikanci brane.

Tenzije na meču Španija - Maroko
Tenzije na meču Španija - Maroko foto: Reuters

52. minut - Kristijano Ronaldo je promašio penal kojim je mogao da reši utakmicu i pošalje svoj tim u osminu finala. Beiranvand mu je odbranio jedanaesterac.

Alireza Beiranvand brani penal Kristijanu Ronaldu
Alireza Beiranvand brani penal Kristijanu Ronaldu foto: Reuters

51. minut - Penal za Portugaliju! Sudije je najpre sudio foliranje Ronaldu, ali je onda na asistenciju VAR-a pogledao video snimak i promenio odluku, pa je ovo šansa za Portugalce da sa penala reše pitanje pobednika i plasmana u narednu fazu.

Prekršaj nad Ronaldom posle koga je sudija svirao penal za Portugaliju
Prekršaj nad Ronaldom posle koga je sudija svirao penal za Portugaliju foto: Reuters
VAR tehnologija koja pokazuje da je bio prekršaj za penal nad Kristijanom Ronaldom foto: Reuters

45. minut - GOOOL! Portugalija je konačno probila iranski bedem i to je uradio Rikardo Kvarežma. Znamo da je šut spoljnim delom stopala njegov zaštitni znak, a to nam je sada demonstrirao pogodivši samo rašlje gola Beiranvanda.

Rikardo Kvarežma postiže gol protiv Irana
Rikardo Kvarežma postiže gol protiv Irana foto: Reuters
Alireza Beiranvand je bio nemoćan posle šuta Rikarda Kvarežme
Alireza Beiranvand je bio nemoćan posle šuta Rikarda Kvarežme foto: Reuters
Rikardo Kvarežma i Kristijano Ronaldo slave gol protiv Irana
Rikardo Kvarežma i Kristijano Ronaldo slave gol protiv Irana foto: EPA/Rungroj Yongrit

33. minut - Iran se skroz oslobodio pritiska Portugalaca s početka meča, kada su bili konstantno na udaru i sada sve više prete. Imali su odličnu priliku posle centaršuta, ali Rui Patrisio dobro interveniše.

19. minut - GOOOL! Ekspresno izjednačenje Španaca. Sjajna akcija u njihovom stilu i nova fantastična asistencija Inijeste za Iska koji sa peterca zakucava loptu pod prečku.

Isko postiže gol za izjednačenje
Isko postiže gol za izjednačenje foto: Reuters
Inijesta je insistirao Isku za gol
Inijesta je insistirao Isku za gol foto: Reuters

14. minut - GOOOL! Zatresla se mreža na stadionu u Kalinjingradu i to šokantno! Maroko vodi protiv Španije prvim golom koji je dao na Mundijalu. Neverovatan kiks Ramosa koji je izgubio loptu na sredini terena, oduzeo mu je Butaib koji je potom iskoristio čistinu pred sobom i savladao De Heu.

Serhio Ramos je izgubio loptu na sredini terena i to je otvorilo prostor za Kalida Butaiba foto: Reuters
Kalid Butaib šutira i daje gol Davidu de Hei
Kalid Butaib šutira i daje gol Davidu de Hei foto: Reuters
Kalid Butaib je savladao Davida de Heu za vođstvo Maroka i prvi gol na Mundijalu foto: Reuters
Kalid Butaib slavi gol protiv Španije
Kalid Butaib slavi gol protiv Španije foto: Reuters

19.30 - Na redu su poslednji mečevi u grupi B na Svetskom prvenstvu. Portugalci ne smeju da izgube od Irana ako žele u osminu finala, kao ni Španci od Maroka, ali su u boljoj poziciji nego prvak Evrope.

IRAN - PORUGALIJA 1:1

Iran: Beiranvand, Reyajan, Pouralinganji, Hoseini, Hajsafi, Ezatolahi, Džahanbahš, Ebrahimi, Amiri, Taremi, Azmun.

Portugalija: Rui Patrisio, Sedrik Soareš, Pepe, Fonte, Gereiro, Kvarežma, Adrijen Silva, Karvaljo, Žoao Mario, Ronaldo, Andre Silva.

ŠPANIJA - MAROKO 2:2

Španija: De Hea, Karvahal, Pike, Ramos, Alba, Buskets, Alkantara, Isko, Inijesta, David Silva, Dijego Kosta.

Maroko: Munir, Dirar, Sais, Da Kosta, Hakimi, El Ahmadi, Busufa, Amrabat, Belanda, Zijeh, Butaib.

17.59 - Završen je i meč između Egipta i Saudijske Arabije. Saudijci se pobedom 2:1 opraštaju od Rusije.

95. minut - GOOOL! Saudijska Arabija stiže do pobede nad Egiptom i tako se na častan način oprašta od Rusije! Strelac je bio Al Davsari.

Al Davsari postiže gol za pobedu u 95. minutu
Al Davsari postiže gol za pobedu u 95. minutu foto: Reuters

17.53 - Kraj utakmice u Samari! Urugvaj je pobedio Rusiju 3:0 i osvojio prvo mesto u grupi A.

Fudbaleri Urugvaja slave pobedu i prvo mesto u grupi A
Fudbaleri Urugvaja slave pobedu i prvo mesto u grupi A foto: AP

90. minut - GOOOL! Kavani je zapečatio debakl domaćina pogotkom posle kornera, svojim prvim na ovogodišnjem šampionatu!

Edinson Kavani postiže gol za 3:0
Edinson Kavani postiže gol za 3:0 foto: Reuters

65. minut - Daleko slabji tempo na obe utakmice u drugom poluvremenu. Kavani je bio u prilici da definitivno presudi Rusima, ali je umesto da šutira na gol, hteo da iznudi penal, ali mu se to nije isplatilo.

48. minut - GOOOL! Sudijska Arabija postiže prvi gol na Mundijalu i to iz penala. Drugi jedanaesterac dobili su u prvom poluvremenu Saudijci, nakon što je sudija pozvao u pomoć VAR tehnologiju, pošto je Fahad pao posle cimanja za dres od strane egipatskog defanzivca. Sada je precizan bio Al Faradž.

Salma Al Faradž postiže gol iz penala
Salma Al Faradž postiže gol iz penalafoto: Reuters
Salman Al Faradž postiže prvi gol za Saudijsku Arabiju na Mundijalu
Salman Al Faradž postiže prvi gol za Saudijsku Arabiju na Mundijalu foto: Reuters

39. minut - Saudijska Arabija ni iz jedanaesterca ne može da postigne gol! Esam El Hadari je upravo svoj dan, kada je postao najstariji igrač koji je zaigrao na Svetskim prvenstvima, učinio još boljim odbranivši udarac sa bele tačke Muvaladu.

Muvalad nije uspeo da da gol iz jedanaesterca
Muvalad nije uspeo da da gol iz jedanaesterca foto: Reuters
Esam El Hadari je odbranio prvi penal na utakmici
Esam El Hadari je odbranio prvi penal na utakmici foto: Reuters

36. minut - Katastrofa za domaćina! Rusija gubi 2:0 i ostaje sa igračem manje: Igor Smoljnikov zasluženo dobija drugi žuti karton i automatsko isključenje.

Igor Smoljnikov čini prvi prekršaj za žuti karton nad Kavanijem
Igor Smoljnikov čini prvi prekršaj za žuti karton nad Kavanijem foto: Reuters
Igor Smoljnikov ruši Laksala posle čega dobija i drugi žuti karton i biva isključen foto: Reuters
Sudija isključuje Igora Smoljnikova
Sudija isključuje Igora Smoljnikova foto: Reuters

23. minut - GOOOL! Urugvaj vodi 2:0, nije Rusija sada imala sreće. Posle šuta Laksala lopta pogađa Čeriševa i menja pravac, te završava u golu, pošto je Akinfejev već bio otišao na drugu stranu.

Dijego Laksal je šutirao, a lošta se odbila od Čeriševa i ušla u gol
Dijego Laksal je šutirao, a lošta se odbila od Čeriševa i ušla u gol foto: Reuters
Denis Čerišev postiže autogol
Denis Čerišev postiže autogol foto: Reuters
Igor Akinfejev je nemoćan bio kod oba udarca
Igor Akinfejev je nemoćan bio kod oba udarca foto: Reuters

22. minut - GOOOL! I Egipćani dobijaju nagradu za svoju dobru igru protiv Saudijske Arabije, a strelac je ko drugi nego Mohamed Salah. Sjajna reakcija napadača Liverpula koji je lobovao istrčalog golmana Saudijaca.

Mohamed Salah postiže vodeći gol za Egipat
Mohamed Salah postiže vodeći gol za Egipat foto: Reuters
Mohamed Salah je dao svoj drugi gol na Svetskom prvenstvu
Mohamed Salah je dao svoj drugi gol na Svetskom prvenstvu foto: Reuters

10. minut - GOOOL! Urugvaj vodi u Samari protiv domaćina, strelac Luis Suarez. Sjajno izveden slobodan udarac sa ivice šesnaesterca, Akinfejev nije ni video loptu koja se po zemlji zakucala u sam ugao.

Luis Suarez postiže gol iz slobodnog udarca protiv Rusije
Luis Suarez postiže gol iz slobodnog udarca protiv Rusije foto: Reuters
Igor Akinfejev je bio nemoćan posle šuta Luisa Suareza iz slobodnjaka
Igor Akinfejev je bio nemoćan posle šuta Luisa Suareza iz slobodnjaka foto: Reuters
Luis Suarez slavi gol protiv Rusije
Luis Suarez slavi gol protiv Rusije foto: Reuters

15.50 - Golman Egipta Esam El Hadari će upisati svoj prvi nastup na Svetskom prvenstvu, čime će postati najstariji igrač ikada koji je nastupio na ovom takmičenju. On na današnji dan tačno ima 45 godina i 161 dan.

Esam El Hadari sa 45 godina i 161 danom je nastariji čovek koji je ikada zaigrao na Mundijalu foto: Reuters

15:34 - Poznati su i sastavi ekipa za mečeve grupe A. Rusi i Urugvajci će odlučiti ko će od njih sa prvog mesta otići u osminu finala, dok Egipćani i Saudijska Arabija se bore za častan oproštaj od Mundijala.

URUGVAJ - RUSIJA 3:0

Urugvaj: Muslera, Koates, Godin, Kaseres, Nandez, Vesino, Toreira, Bentankur, Laksalt, Suarez, Kavani.

Rusija: Akinfejev, Smolnikov, Kutepov, Ignaševič, Kudrijašov, Zobnin, Gazinski, Samedov, Mirančuk, Čerišev, Dzjuba.