"KRVAV JE OVO POSAO, PORODICU NISAM VIDEO GODINU I PO DANA": Ispovest Nepalca koji RADI na BALKANU!
Građevina / ilustracija, Foto: Reuters/Ilustracija

strani radnici na balkanu

"KRVAV JE OVO POSAO, PORODICU NISAM VIDEO GODINU I PO DANA": Ispovest Nepalca koji RADI na BALKANU!

Srbija je za prvih šest meseci ove godine strancima izdala 24.785 radnih dozvola

Objavljeno:

Ašok Tamang se pre godinu i po dana oprostio od supruge, 14-godišnje ćerke i tek rođenog sina, kako bi došao da radi na građevini u Bosni i Hercegovini. U Sarajevo je stigao iz Nepala, države koja se nalazi u podnožju Himalaja, i jedan je od oko 5.000 stranih radnika u BiH, čiji se broj, inače, udvostručio od 2020. godine.

Njegovih sunarodnika svuda je po Balkanu. Ima ih mnogo i u Srbiji gde broj stranih radnika raste iz godine u godinu, a ništa mnogo drugačije nije ni po regionu.

Svake godine, Veće ministara Bosne i Hercegovine utvrđuje kvotu za uvoz stranih radnika na osnovu informacija entitetskih zavoda za zapošljavanje. Najviše stranih radnika je ove godine u BiH došlo iz Turske, Srbije, Bangladeša, Kuvajta i Hrvatske, prema zvaničnim podacima, a podsećamo vas i na to odakle nama najviše stiže strana radna snaga.

Prema pisanju ovog portala, domaći poslodavci bi mogli da zaposle na desetine hiljada stranih radnika ubuduće, jer im već godinama nedostaje radna snaga u mnogim industrijskim granama.

Međutim, ono što ometa taj proces jeste sporost administracije.

Iz entitetskih udruženja poslodavaca navode da je izdavanje radnih dozvola strancima "neizvestan proces koji često traje i do godinu dana".

Građevina
Građevinafoto: Profimedia

Svake godine, Veće ministara Bosne i Hercegovine utvrđuje kvotu za uvoz stranih radnika na osnovu informacija entitetskih zavoda za zapošljavanje.U 2023, poslodavci su dobili dozvolu da zaposle skoro 4.000 radnika.

Uz platu od 1.800 maraka (oko 900 evra), Tamang dobija smeštaj i tri obroka dnevno. Zbog toga, većinu svoje zarade može da pošalje u Nepal, gde su mesečne plate nekoliko stotina dolara, piše portal Buka.

- Još nisam otišao kući. Planiram to u narednih šest meseci, i nadam se da ću ih videti što pre. Često razgovaramo putem interneta, jer mi jako nedostaju - kaže Tamang, jedan od oko 80 Nepalaca koji rade u Bosni i Hercegovini.

Raste broj stranih radnika i u Srbiji

Čini se da nikada više stranih radnika nije dolazilo i tražilo radne dozvole u Srbiji. Najnoviji podaci govore da nam sada za pola godine dođe radne snage iz inostranstva koliko nam je do skora dolazilo za godinu dana i više. Ukupan broj radnih dozvola koje Srbija izdaje strancima raste iz meseca u mesec, a u poslednje vreme u ovoj oblasti mogu se primetiti i potpuno novi trendovi.

Kako je pisao Blic BIznis, Srbija je za prvih šest meseci ove godine strancima izdala 24.785 radnih dozvola. Poređenja radi, to je za hiljadu više nego za celu 2021. godinu. I više nego značajan rast je zabeležen i u odnosu na prethodnu godinu kada je Srbija strancima izdala ukupno 35.168 dozvola, pokazuju podaci Nacionalne službe za zapošljavanje.

Najviše stranih radnika u Srbiju dolazi iz Kine, Rusije, Turske, Indije, Kube, Belorusije, Ukrajine i Nepala, Šri Lanke… Na listi top 10 su i komšije iz Crne Gore, BiH i Severne Makedonije, a ono što je sada drugačije jeste i novi trend.

Bonus video:

03:53

STRANCI U SRBIJI VIDE PROSTOR DA RAZVIJAJU SVOJE KARIJERE: Sve veći broj stranaca i Srba iz inostranstva dolazi da živi ovde

(Espreso/ Portal Buka, Blic BIznis)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.