AKO VAM SE UPALI OVA LAMPICA, MORATE ODMAH DA UGASITE AUTOMOBIL! Inače može biti jako GADNO (VIDEO)
Kontrolna tabla, Foto: Profimedia

oprez!

AKO VAM SE UPALI OVA LAMPICA, MORATE ODMAH DA UGASITE AUTOMOBIL! Inače može biti jako GADNO (VIDEO)

Jako je važno prepoznati simptome kvara na vreme

Objavljeno:

Sa servo sistemom je imao problem svako ko je makar godinu dana vozio kola.

Servo sistem je pomoćni sistem za upravljanje vozilom. Reč "sistem" nagoveštava da je to skup više delova koji rade zajedno i međusobno su povezani.

Najčešće su to servo pumpa i servo letva. Ukoliko bi bili još detaljniji mogli bismo da kažemo da tu pripadaju i semerinzi, manžetna, i ležajevi. Svi moraju da rade zajedno da bi servo sistem mogao da funkcioniše.

Zašto postoji servo sistem?

Namena servo uređaja nije samo da olakša upravljanje, nego i da omogući bezbedno kretanje na visokim brzinama. U slučaju eksplozije pneumatika na prednjim točkovima daleko je lakše održati kretanje u pravcu kod sistema upravljanja sa servouređajem.

Da bi se vozilima lakše upravljalo, u sistem za upravljanje uključuju se specijalni servomehanizmi čiji je osnovni zadatak da se smanji potrebna sila na točku upravljača, a time poveća manevarska sposobnost vozila.

Naravno, da bi se osiguralo da servo sistem uredno radi neophodno je redovno pražnjenje vazduha iz servo sistema i zamena ulja.

Dakle, servo sistem je složeni zatvoreni sistem koji služi za stvaranje i usmeravanje pritiska. On služi i da bi se smanjila sila koja nastaje usled delovanja vozila na neku podlogu, i kako bi upravljanje vozilom bilo znatno olakšano.

Tipovi i podele servo sistema

Najgrublja podela servo sistema je na:

  • Hidraulični servo sistem,
  • Električni servo sistem i
  • Kombinovani servo sistem (elektro-hidraulični).

Hidraulični servo sistem se sastoji od servo pumpe koju pokreće motor preko kaiša, servo letve koja razvodi pritisak iz jedne u drugu stranu i creva (cevi) kojima su ta dva dela povezana. Postoje dva creva: jedno za potisni vod (od pumpe ka letvi) jedno za povratni vod (od letve ka pumpi).

Električni servo sistem je sistem u kojem je umesto hidrauličnog razvodnika na zupčanike, kao pomoć pri translatornom kretanju, postavljen elektromotor.

Elektro-hidraulični sistem ima električnu pumpu koju pogoni akumulator, odnosno električni motor koji vrti osovinu koja u hidrauličnom delu stvara pritisak i "gura" ulje ka letvi volana.

Sistem upravljanja vozilom

To je zatvoreni kružni sistem u kojem se ulje kreće pod pritiskom iz servo pumpe ka letvi volana, a onda iz letve se vraća u rezervoar pa opet ide u pumpu. Kasnije je sa razvojem elektrike i elektronike sistem iz hidrauličnog prešao u elektro-hidraulični, pa u električni.

Takođe, jako je bitno prepoznati simptome kvara servo letve i pumpe, ali i utvrditi kvar na servo sistemu na vreme.

Prilikom problema sa pritiskom ulja u servo sistemu, pali se lampica "servo sistem upravljača".

Ugasite motor i izvucite ključ nekih 30 sekundi i onda startujte motor. Ako se posle toga lampica ne ugasi, a možete bezbedno upravljati vozilom, odvezite ga polagano do servisa.

Ova lampa ukazuje na problem sa servo upravljačem. U slučaju manjeg poremećaja, efekat pomoći pri okretanju volana se smanjuje, a kod većeg problema – potisni efekat se potpuno gubi. Volan se možete okrenuti, ali potrebno je mnogo više snage.

Bonus video:

03:45

OVO SU NAČINI KAKO DA ZAŠTITITE VAŠ AUTOMOBIL OD KRAĐE! Eksperti otkrili koje metode lopovi koriste: Evo šta OBAVEZNO DA URADITE

(Espreso / Srbija Danas)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.