MILUNKA SAVIĆ POLOŽENA U ALEJU VELIKANA MNOGO POSLE SMRTI: Nepravda prema našoj HEROINI ispravljena posle 40 godina
Milunka Savić, Foto: Wikipedia

junakinja

MILUNKA SAVIĆ POLOŽENA U ALEJU VELIKANA MNOGO POSLE SMRTI: Nepravda prema našoj HEROINI ispravljena posle 40 godina

Junaštvo Milunke Savić poštovali su admiral Emil Geprat, generali Moris Saraj, Franše dEpere, vojvoda Živojin Mišić...

Objavljeno:

Koautor knjige "Milunka Savić - Vitez Karađorđeve zvezde i Legije časti" Vidoje Golubović ocenio je sinoć da o čuvenoj srpskoj ratnici i heroini Balkanskih i Prvog svetskog rata treba govoriti kao o ikoni srpskog naroda.

Govoreći na promociji drugog izdanja knjige, koja je priređena povodom 50 godina od smrti Savić, Golubović je istakao da je Milunka Savić "za života postala legenda i verujemo da će tako i ostati".

Pred ispunjenim prostorijama Udruženja književnika Srbije, Golubović je istakao da je Novici Pešiću, Predragu Pavloviću i njemu bilo teško da rade istraživanje za knjigu zato što su sakupili puno dokumenata koji nisu bili arhivska građa, nego slobodna interpretacija ljudi.

Podsetivši da su knjigu napisali i izdali povodom 40 godina od upokojenja, Golubović je istakao da je to prva monografija o srpskoj heroini, o kojoj je pre toga objavljen samo jedan roman.

Savić se kao dobrovoljka borila u Balkanskim i Prvom svetskom ratu od 1912. do 1918. godine, i bila je primer smelosti i junaštva, ne odustajući ni posle ranjavanja, već se nakon oporavka iznova vraćala u borbeni stroj.

Grob Milunke Savić
Grob Milunke Savićfoto: Stefan Kojić

Njeno junaštvo poštovali su admiral Emil Geprat, generali Moris Saraj, Franše dEpere, prestolonaslednik Aleksandar Karađordjević, vojvoda Živojin Mišić.

Direktor Prometeja Zoran Kolundžija je rekao da danas izgleda da se oduvek mnogo pričalo o Savić, ali "da se nije pojavio Golubović sa velikim istraživačkim radom ne bi se i dalje mnogo znalo".

Prema njegovim rečima, Savić je tek 40 godina posle smrti položena u Aleju velikana, a mogla je ostati potpuno zaboravljena da nije došlo novo vreme u Srbiji, u kojoj se posebno poslednjih godina promenio odnos države prema memorijalima.

Istakavši ogroman istraživački rad uložen u knjigu, Kolundžija je rekao da je obrađeno sve što je bilo od dokumentacije i fotografija, dodavši da je Golubović imao odličnu komunikaciju sa porodicom Milunke Savić.

Kuća Milunke Savić
Kuća Milunke Savićfoto: esprso.rs

Knjigu je Prometej objavio sa Radio-televizijom Srbije, a Kolundžija je pomenuo Nikolu Mirkova (1947-2023) dugogodišnjeg urednika i rukovodioca u RTS-u, kao jednog od najvećih knjigoljubaca.

Promociji koju su organizovali "Prometej" i zavičajno udruženje Rašana "MIlunka Savić" prisustvovali su, između ostalih, književnik Milisav Savić i državni sekretar u Ministarstvu za rad, boračka i socijalna pitanja Zoran Antić, a nekoliko kosovskih pesama otpevala je Aleksandra Đorđević, prenose agencije.

Aleja velikana
Aleja velikanafoto: Marina Lopičić

Umrla je 5. oktobra 1973. u Beogradu i sahranjena u porodičnoj grobnici na Novom groblju. Njeni posmrtni ostaci preneti su 10. novembra 2013. u Aleju velikana na Novom groblju.

Bonus video:

03:04

NIJE HTEO DA SE SAHRANI U ALEJI VELIKANA, NEGO PORED MAJKE: Borin sin nakon očeve SAHRANE skrhan bolom (KURIR TV)

(Espreso / Agencije)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.