VUČIĆ: Plašim se da bismo se Đukanović i ja teško razumeli
Aleksandar Vučić, Foto: Screenshot

predsednik iskren

VUČIĆ: Plašim se da bismo se Đukanović i ja teško razumeli

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da nema problem da razgovara sa predsednikom Crne Gore Milom Djukanovićem o položaju Srba u toj zemlji

Objavljeno:

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da nema problem da razgovara sa predsednikom Crne Gore Milom Djukanovićem o položaju Srba u toj zemlji, ali da se plaši da bi teško razumeli stavove i pozicije jedan drugog.

"Plašim se da drugačije razumemo poziciju - on države Crne Gore i ljudi koje predstavlja, i ja poziciju srpskog naroda za koju sam izuzetno zainteresovan. Teško da bismo razumeli pozicije i stavove jedan drugog", rekao je Vučić za Prvu televiziju.

Saglasan je, kaže, sa stavovima da poslednja dešavanja u Crnoj Gori nisu stvar trenutka, već strategije, a suština strateške političke bitke koju vode pojedini političari u Crnoj Gori je da se "smanji" broj građana Crne Gore koji se izjašnjavaju kao Srbi.

Ukazao je da će 2021. godine biti održan popis stavnovništva u Crnoj Gori, te da bi deo Srba u popisu mogao da "nestane".

Posao Srbije je, ističe, da pomogne očuvanju idetntiteta srpskog naroda, u skladu sa međunarodnim javnim pravom.

Za Srbiju je, dodaje, važno da "ne iščili i ne nestane sprski narod iz Crne Gore".

Vučić je podsetio da je na poslednjem popisu 28,73 odsto Srba u Crnoj Gori, a da su poslednjih deset godina stvari išle lošije po srpski narod.

"Srbi nisu bili deo vlasti, nisu mogli lako da se zaposle, postojala je sveukupna kampanja u kojoj je božićni ustanak proslavljan kao herojsko delo, a pobeda u Prvom srpskom ratu kao čin okupacije, gde je sve bilo okretano naopačke. U Takvim uslvojma su mnogi su se uplašili i rekli da sačuvamo svoje porodice, mogucnost za posao, što bismo morali da se izjašnajvamo kao Srbi", rekao je Vučić.

Međutim, kako kaže, to se promenilo u poslednjih godinu i po dana što se vidi kroz istraživanja.

"Ranije nismo mogli da pronađemo ni oko 15 odsto Srba, danas ih ima više od 20 odsto", rekao je Vučić.

Takođe, predsednik dodaje da Srbija poštuje Crnu Goru kao državu, ali ne može da zanemi pred onim što se njenom narodu dešava, rekao je danas predsednik Aleksandar Vučić posle razgovora sa predstavnicima srpskih političkih i kulturnih organizacija iz Crne Gore, koji su mu, kaže, preneli zabrinutost procesima u Crnoj Gori.

Vučić je rekao da su mu sagovornici iz Crne Gore preneli bojazan u pogledu budućnosti srpskog naroda u toj državi: "U tom razgovoru čuo sam čak i strah da neko može da planira da rešava problem sa našim narodom na isti način kao što je rešavano u drugim delovima Jugoslavije. Ne verujem, niti želim da verujem da se to planira, ali sam zabirnut kao predsednik Srbije", rekao je Vučić i ukazao da u Crnoj Gori, na primer, predstoji popis stanovništva, u kojem se može dogoditi da "nestane" Srba.

"Rekao sam im da će Srbija biti uz svoj narod, uz srpsku crkvu, da poštuje Crnu Goru kao državu, ali ne može da ćuti, zanemi pred onim što se njenim ljudima i narodu dešava", naglasio je Vučić.

Rekao je da je Srbija srpskim organizacijama, koje nisu političke, omogućila pomoć I da će nastaviti to da čini, jer je obaveza naše države čuvanje nacionalnog, verskog identiteta i srpskog jezika i pisma ćiriličnog.

On je, posle video konferencije sa Srbima iz Crne Gore, za TV Prva, rekao da je želeo da čuje šta oni imaju da kažu.

Preneo je da su svi, koji je trebalo da budu u Beogradu, a nisu mogli da dođu zbog mera vezanih za korona virus, bili na sastanku u Srpskoj kući, čiju izgradnju je finansirala Srbija, a koja se nalazi u centru Podgorice I okuplja sve srpske organiazcije.

Naveo je da su bile prisutne sve srpske organizacije, od Udruženje srskih konjiževnika Crna Gore, do Srpskog nacionalnog savjeta, ali I srpskih političkih predstavnika.

Istakao je da su po prvi put, jer se dešavalo da su neki loše govorili jedni o drugima, oni potpuno ujedinjeni i bore se za opstanak našeg naroda.

Najavio je da će uskoro biti održan sastanak i u Beogradu, kojem će prisustvovati patrijarh Irinej, Milorad Dodik, Zzeljka Cvijanović, dodajući da će do sastanka doći kada svi ukinu mere u vezi korona virusa.

Za kraj, Predsednik Srbije Aleksandar rekao je posle video konferencije da je čuo bojazan da "neko planira da na isti način rešava problem sa Srbima kao u nekim drugim delovima bivše Jugoslavije", da u to ne želi da veruje, ali da je ipak zabrinut zbog takvih ocena.

On je nakon sastanka sa predstavnicima ;i kulturnih i političkih organizacija Srba u Crnoj Gori rekao za TV Prva da oni od Srbije očekuju podršku, a da će na sledećem sastanku, uživo, verovatno naći i patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Irinej, srpski član Predsedništva BiH ;Milorad Dodik i predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović.

"U jednoj rečenici, Srbija će biti uz svoj narod i SPC, poštujemo Crnu Goru kao državu, ali ćemo podržavati naš narod", kazao je Vučić.

Predsednik Srbije je podsetio da 2020. godine treba da se održi popis u Crnoj Gori, da je po poslednjem popisu 28 odsto stanovnika Crne Gore izjašnjeno kao Srbi, a da se mnogi nisu tako deklarisali "da bi sačuvali posao i porodice".

"Mi kroz prethodna istraživanje nismo mogli da nadjemo 15 odsto Srba, a po poslenjim istraživanju ih ima preko 20 odsto... Ono što je nas posao je da pomognemo očivanje identiteta, u skladu sa medjunarodnim i javnim pravom i evropskim tekovinama", rekao je on.

Vučić je dodao da može da pregovara sa predsednikom Crne Gore, ali da se plaši da "drugačije razumeju pozicije države i (srpskog) naroda".

Govoreći o dijalogu Beograda i Prištine i izjavama predsednika Severne Makedonije Steva Pendarovskog, Vučić je rekao da zvanično Skoplje nije bilo zainteresovano za očuvanje javnog i medjunarodnog prava 2009. godine, a da Pendarovski "želi da se dodvori Nemcima".

"Kada sam išao na inauguraciju Pendarovskog, samo sam ga jedno zamolio, da obrate pažnju da o temama priznanja Kosova ne govore. A kada o tome govorite, da obratite pažnju da postoji i neko ko drugačije razmišlja od vas", rekao je Vučić.

On je ocenio i da formulacija "bez teritorijalnih promena u regionu" o kojoj govore EU i regionalni lideri apravo znači da se očekuje da Srbija u celini prizna Kosovo kao nezavisnu državu.

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Agencija)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.