Vučić: Ne treba crkva da donosi političke odluke, situacija je složenija nego pred Prvi svetski rat!
Foto: Marina Lopičić

demant

Vučić: Ne treba crkva da donosi političke odluke, situacija je složenija nego pred Prvi svetski rat!

Podvukao je da njemu crkva nije ni za šta kriva

Objavljeno:

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odbacio je danas ocene da se država ponaša kao da joj je SPC kriva po pitanju Kosova i Metohije, ali je istakao da ne misli da ključne političke odluke treba da donosi crkva.

- Ne treba crkva da donosi ključne političke odluke, a svakako ima pravo da iznosi svoje mišljenje - rekao je predsednik Srbije na pitanje da prokomentariše pisanje Blica da je državi samo crkva kriva za Kosovo. Podvukao je da njemu crkva nije ni za šta kriva.

Istakao je da se crkvi ne osporava pravo da iznosi svoje mišljenje, ali da on ne mora da se sa svakom izjavom predstavnika crkve saglasi.

- Mi smo sekularna država i veoma poštujem crkvu. Nisam veliki vernik, ali jesam vernik. Ne mislim da sam malo učinio i lično, i kao predsednik vlade i države... Teško da će se pronaći neko da je više napravio za srpsku crkvu - poručio je on u izjavi novinarima u Bakuu.

Tvrdi da crkva nije ni za šta kriva
Tvrdi da crkva nije ni za šta kriva foto: Dado Đilas

Složenije nego pred Prvi svetski rat „Drugačija je klima u Evropi, nikada ovako komplikovana situacija u svetu nije bila, čak ni u vreme pred Prvi svetski rat“, primetio je predsednik Aleksandar Vučić, komentarišući rigidne stavove Holandije i Francuske u vezi sa otvaranjem poglavlja za zemlje kandidate u junu, te poziciju i izglede Srbije u tom kontekstu. - Nije da nešto prejudiciram, ali tako nije bilo ni pred Prvi svetski rat - primetio je Vučić u razgovoru sa novinarima u Bakuu, ali je insistirao na proceni da su okolnosti u Evropi i svetu mnogo komplikovane i složene, te da je mnogo opasnosti koje nas okružuju. Nama je u toj situaciji, poručio, bolje da gledamo da sačuvamo mir i stabilnost i radimo na razvoju ekonomije. U tom smislu su, dodaje, u dosta nezavidnoj poziciji Makedonija i Albanija, kojima će, kako pretpostavlja, u junu biti izrečene neke pohvale, "da se ne kaže baš da je katastrofa i da nisu ništa dobili", ali smatra da im neće dozvoliti da otvore poglavlja. Mislite da u EU znaju kad će Srbija postati članica? Kad je reč o Srbiji, a na pitanje ostaje li nama taj datum 2025. za ulazak u punopravno članstvo, Vučić kaže da to niko u ovom trenutku ne može da kaže. - Mislite da oni to znaju, bilo ko u Evropskoj uniji. Ali, prvo mi da uradimo svoj posao, vladavinu prava, razne slobode, da to završimo, a onda ostaje još najteža prepreka, normalizacija odnosa s Prištinom, tako da - da li iko zna da li će do toga doći i kako - samo može da se nagađa - rekao je i dodao da niko ne zna pod kakvim uslovima će sve da se zbiva, biće novog talasa izbeglica, iz Sirije svakako, možda i dvostruko, trostruko većeg od prethodnog. Pomenuo je i pritiske na Tursku i najavio promenu stava, možda i pozicije Italije u evropskoj zajednici. Kako je naveo, veliki je pritisak na Tursku, zato je, kaže, Erdogan i zakazao izbore ranije, jer je pritisak očekivao, ali se, dodao je, nada da će Turska umeti da se odbrani. - Uveren sam da će Turska i turski narod umeti da se odbrane - poručio je. Kad je reč o otvaranju novih poglavlja za zemlje kandidate za EU, Vučić je naveo da treba sačekati i videti šta će biti u junu, ali je primetio da je već u Sofiji bilo jasno da to neće "ići lako".

foto: Marina Lopičić

Prosto, kaže, drugačija je atmosfera u Evropi, i Francuska i Holandija tu imaju nešto rigidniji stav u vezi s poglavljima i novim članicama, druge zemlje su liberalnije. - Videli ste uostalom Salvinijevu (Mateo, lider Lige za sever) izjavu, a oni će sad da predstavljaju italijansku vladu. To je bila i jedna od glavnih tema na zasedanju Evropske narodne partije u Sofiji nedavno, a to sada predstavlja najveći problem u Evropi. Oni, naime, najavljuju da će raditi sve suprotno dosadašnjoj vladi, da će možda čak izaći iz evrozone, videćemo - rekao je Vučić. Mi, dodao je, da u svemu tome sačuvamo mir i stabilnost i da razvijamo ekonomiju. - Da nastavimo ovako, sada nas u svetu uvažavaju, bićemo u mnogo boljoj poziciji nego što smo bili, ali i u boljoj nego zemlje koje su bile ispred nas. Da mi malo sukobe preskočimo, i da imamo rast veći od četiri odsto ove godine, pa 4,5 iduće i polako da omogućimo sigurnu i bolju budućnost za naše građane - zaključio je.

Bonus video: ZVANIČNA POSETA SLOVENIJI: Patrijarh Irinej sa županom Kopra od gradnji pravoslavne crkve (KURIR TV)

(Espreso.co.rs / Agencije)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.