"ČINI MI SE DA JE TO JEDINI...": Advokat o SKAJ APLIKACIJI koja je uvažena kao DOKAZ za UBISTVO SVEDOKA SARADNIKA!
Radiša Roskić, Foto: Kurir

Dešifrovanje poruka

"ČINI MI SE DA JE TO JEDINI...": Advokat o SKAJ APLIKACIJI koja je uvažena kao DOKAZ za UBISTVO SVEDOKA SARADNIKA!

Dešifrovanje poruka sa aplikacije zahtevalo je široku međunarodnu saradnju

Objavljeno:

Skaj aplikaciju ima više od 70.000 korisnika širom sveta, i to uglavnom u Evropi, Severnoj i Centralnoj Americi, ali i u Kolumbiji i na Bliskom istoku. Kod nas, šira javnost je za Skaj aplikaciju čula kada je otkrivena grupa Veljka Belivuka, a hapšenje Darka Šarića vratilo je fokus na ovaj kanal komunikacije koji se vezuje za kriminalne krugove.

Donedavno su odbrane optuženih u krivičnim postupcima pred srpskim pravosuđem osporavale Skaj aplikaciju kao dokaz. Međutim, sudija Zoran Šešić doneo je odluku kojom je napravljen presedan u srpskom pravosođu – Skaj aplikaciju dozvolio je kao zakoniti dokaz.

- Vidljivo je bilo da odbrana okrivljenog na svaki mogući način pokušava da obesmisli I obesnaži takvu odliku predsednika veća na jednoj strani. Na drugoj strani gospodin Šešić, predsednik Sudskog veća, dao je Skaj aplikaciji domašaj I značaj isprave kao dokaznog sredstva - Radiša Roskić, advokat.

Skaj aplikacija dugo je važila kao bezbedno sredstvo komunikacije, a iako nije jedina aplikacija ovog tipa, najraspostranjenija je. Pored toga što tehnologija za izradu i upotrebu aplikacije nije ilegalna, služi za sve vrste ilegalnih aktivnosti. - U konkretnom slučaju, radi se o optuženju za organizaciju ubistva svedoka saradnika Nebojše Joksovića. Čini se, sa strane gledajući, da je Skaj aplikacija jedini dokaz s ovim optuženjem - istakao je Roskić.

03:15

SKAJ APLIKACIJA UVAŽENA KAO DOKAZ NA SUĐENJU BELIVUKU! Advokat: Čini mi se da je to jedini dokaz u vezi sa optužnjem

Ključna stavka ove aplikacije jeste algoritam za šifrovanje. Naime, on je u komunikacionom smislu dosta kraći, a zaštita ne može da se probije komercijalnim sredstvima dekripcije. Upravo to je ovu aplikaciju učinilo popularnom kod kriminalaca.

- Reč je o kriptovanom načinu komuniciranja, koji podrazumeva upotrebu specijalnih šifara preko kojih se ta sama komunikacija odvija. Ona postoji s kraja 2018. Godine, novijeg je datuma. Zato I postoji objektivan problem u njenom dešifrovanju - kaže Ratomir Antonović, kriminolog.

Ratomir Antonović
Ratomir Antonovićfoto: Printscreen/TVPink

Dešifrovanje poruka sa aplikacije zahtevalo je široku međunarodnu saradnju. Policija je pregledala na stotine miliona poruka u skladištu podataka Skaj aplikacije kao deo svoje operacije protiv distribucije narkotika, za šta se masovno I koristi.

Malo je stručnjaka u svetu koji umeju da dešifruju takvu vrstu komunikacije. U svetu postoji jedna ili dve agencije koja se bave ovom vrstom dešifrovanja. Biće ozbiljan problem da se sama ta komunikacija na kvalitetan način dešifruje, da se dođe do sadržine te njihove komunikacije - ocenio je Antonović.

Stučnjaci smatraju da će Skaj aplikacija čak otežati pros krivičnog postupka, jer osim što je novina, nije lako dokazivo sredstvo. Čitav postupak analize je složen i podrazumeva stručne veštake, koje Srbija u ovom momentu nema.

Bonus video:

01:36

KRIMINALNE GRUPE KOMUNIKACIJU RAZVILE DO SAVRŠENSTVA: Policija ne može da uđe u trag JEZIVIM porukama i slikama (KURIR TELEVIZIJA)

(Espreso / Kurir.rs)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.