SRBIJA U KANDŽAMA KORONE ČEKA NOVI ZAKON: Komunalci na licu mesta kažnjavaju zbog maski, ZATVARAJU kafiće i klubove
Komunalna milicija, ilustracija, Foto: MUP Srbije

VODITE RAČUNA

SRBIJA U KANDŽAMA KORONE ČEKA NOVI ZAKON: Komunalci na licu mesta kažnjavaju zbog maski, ZATVARAJU kafiće i klubove

Komunalci u novom zakonskom rešenju, pratično dobiiaju mogućnost i da zatvore lokalne, kafiće, resorane ili klubove koji krše propisane epidemioloke mere

Objavljeno:

Srbija je danas upisala u svoju istoriju do sada najcrnju korona statistiku. Sa 3.536 novozarađenih i 21 preminulom osobom, opasno smo se približili crvenoj zoni i scenario iz regiona, gde dnevno umire i po 70 osoba, deluje sve bliže i strašnije.

Dok se čekaju nove mere, i razmatra da li će se ići u smeru agresivnijeg zaključavanja, Srbija iščekuje ključno zakonsko rešenje koje će omogućiti da se uvede i premeni stroga politika kažnavanja za nepoštovanje mera. "Blic" je imao uvid u Predlog izmena Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti i evo šta, kada je reč o kaznama i ovlašćenjima komunalne milicije on predviđa.

Izmene Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti poslanici će razmatrati na sednici zakazanoj za četvrak. Zakon bi trebalo da bude usvojen po hitnoj proceduri, a ukoliko ne bude amandmana, ostaće u aktulenom obliku. To će se, međutim, znati tek na samoj sednici.

Srbija je sada praktično u apsurdnoj situaciji - maske se ne nose, a kazni nema, okupljanja su zabranjena, ali se okupljamo, klubovi ne smeju da rade posle 23h, ali rade i puni su. Jedino praktično rešenje upravo je u izmenama zakona.

"Blic" otkriva šta kada je reč o ovlašćenjima komunalnih inspektora i milicajaca predivđa novo zakonsko rešenje.

Naime, u Zakonu koji će sutra biti pred poslanicima jasno piše šta sanitarni inspektori smeju, a šta ne, kao i koja su ovlašćenja komunalnih milicajaca.

Tako kao osnovni organ navodi se sanitarna policija koja u inspekcije može izdati prekršajni nalog ako utvrdi nepoštovanje mera propisanih od strane države.

Sa druge strane, za slučaj da dođe do proglašenja epidemije od većeg epidemiološkog značaja, kakav je slučaj sa korona virusom, posao koji su vršili samo sanitarni inspektori sada na lokalu može da bude poverena i komunalnoj inspekciji. U gradovima i mestima u kojima postoji organ komunalne milicije inspekciju i kazne može pisati i komunalni milicajac.

Međutim, ono što većinu interesuje jeste koja je procedura i ovlašćenja koja određeni organi imaju.

Ovlašćenja komunalnog inspektora i komunalnog milicajca su ista:

1) Može da izda prekršajni nalog.

2) Može da podnese prijavu nadležnom organu za učinjeno krivično delo ili zahtev nadležnom organu ako se radi o prekršaju.

3) Može da obavesti neke druge organe koji su razlozi za preduzimanje određenih mera.

Pored ovlašćenja koja su propisana novim Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, komunalna inspekcija i milicija imaju i određene dužnosti i to u saradnji sa lokalnim samoupravama.

Tako, kako se navodi u Zakonu lokalni štabovi su dužni da periodično, na nedeljnom nivou, a po potrebi i češće šalju Ministarstvu zdravlja izveštaje o sprovedenom nadzoru, kontrolama i sprovedenim merama.

Zatvaranje lokala koji krše mere

Komunalci u novom zakonskom rešenju, pratično dobiiaju mogućnost i da zatvore lokalne, kafiće, resorane ili klubove koji krše propisane epidemioloke mere.

U Zakonu se navodi da kada postoje razlozi hitnosti kada je ugrožen život i zdravlje ljudi, te u slučajevima nepoštovanja propisanih mera u vreme trajanja epidemije širih razmera, takođe i kada se okupi više ljudi nego što je propisano komunalni inspektori i milicajci mogu usmeno da narede određene mere kojim bI se takvo ponašanje sprečilo.

Prema novom Zakonu oni mogu da:

1) nalože da se isprazni objekat ili prostor u kojem je došlo do kršenja mera

2) Mogu da zabrane obavljanje delatnosti u objektu odnosno prostoru gde su mere kršene na najduže 72 sata.

PROPISANE KAZNE

Za pravna lica propisane su sledeće kazne:

- Kaznom od 300.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako odredi mere lične zaštite od infekcije kao i ako ne odredi lice koje je odgovorno za neposrednu primenu tih mera.

- Za isti taj prekršaj samo kaznom od 150.000 dinara kazniće se preduzetnik

- Kaznom od 50.000 dinara kazniće se odgovorno lice u prvnom licu

- Kaznom od 30.000 dinara lice odgovorno za neposrednu primenu tih mera.

Za fizička lica propisane su sledeće kazne:

Novčanom kaznom od 5.000 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice koje se ne pridržava mera lične zaštite od infekcije usmerenih kako na zaštitu svojeg, tako i na zaštitu tuđeg zdravlja i života za vreme epidemije.

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Blic)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.