NIJE NAŠ PROPUST, SVAKO MOŽE DA SE ZARAZI VIRUSOM HIV OD TRANSFUZIJE! Oglasio se Institut za javno zdravlje
Foto: Petar Lazović

preduzete sve mere!

NIJE NAŠ PROPUST, SVAKO MOŽE DA SE ZARAZI VIRUSOM HIV OD TRANSFUZIJE! Oglasio se Institut za javno zdravlje

Institut za javno zdravlje Vojvodine saopštilo je da do propusta u zdravstvenoj službi nije bilo

Objavljeno: 13:51h

Posle velike buke u javnosti koja se digla juče posle informacije da je jedna žena zaražena virusom HIV posle transfuzije krvi, te da je preminula, svi su čekali da se oglasi neko od nadležnih iz Instituta za javno zdravlje Vojvodine.

Podsetimo, pacijentkinja sa teritorije Južnobačkog okruga je u sklopu lečenja osnovne bolesti, a koja spada u red najtežih oboljenja, primila krv-dar dugogodišnjeg dobrovoljnog davaoca.

Ona je ove godine zaražena HIV virusom putem transfuzije krvi, a juče je preminula.

Direktor Instituta za javno zdravlje Vojvodine (IZJZV) dr Vladimir Petrović kaže da je ona preminula “od posledica težine osnovne bolesti, iako su preduzete sve savremene mere lečenja”.

UMRLA VOJVOĐANKA ZARAŽENA HIV-om! OTIŠLA DA PRIMI KRV, PA ZAVRŠILA U SANDUKU!

foto: Petar Lazović

Petrović je naveo da je ovo prvi slučaj transfuzije krvi zaražene HIV virusom na području Vojvodine još od 1985. godine, kada su i registrovani prvi slučajevi takve infekcije u severnoj pokrajini.

Kako stoji u zvaničnom saopštenju medijma na sajtu Instituta za javno zdravlje Vojvodine prilikom dolaska na davanje krvi dobrovoljni davalac nije davao informacije koje bi ga privremeno ili trajno isključile iz davanja krvi, a u obaveznom skrining testiranju markera transfuzijom prenosivih infekcija (HBsAg, HIV Ag/Ab, anti-HCV, anti-TP) njegov dar je imao nereaktivan rezultat, te je kao takav i upotrebljen za transfuzijsko lečenje pacijenata.

foto: Petar Lazović

- Prilikom narednog dobrovoljnog davanja krvi utvrđeno je da je isti dobrovoljni davalac reaktivan na HIV i odmah je isključen iz daljeg davalaštva. Od pacijentkinje koja je primila njegovu krv - dar iz prethodnog davanja, uzet je uzorak krvi i rezultat je bio reaktivan na HIV. Pacijentkinja je nedugo potom, nažalost, preminula od posledica težine osnovne bolesti iako su preduzete sve savremene mere lečenja.

foto: Petar Lazović

Na pitanje kako je došlo do ovog propusta, odgovor Instituta je da do propusta u zdravstvenoj službi nije bilo što je utvrđeno nakon sprovedenog epidemiološkog istraživanja ovog neželjenog događaja.

- Tako nešto je, nažalost, moguće da se dogodi i danas, uprkos rigoroznim testiranjima svake uzete doze krvi zbog takozvanog „perioda prozora“. “Period prozora” je period od trenutka inficiranja osobe (u konkretnom slučaju dobrovoljnog davaoca krvi) do momenta mogućnosti utvrđivanja te infekcije. Naime, ne postoji (ni kod nas ni u svetu) takav test koji će u ovom periodu laboratorijski otkriti infekciju. Drugim rečima, ako prilikom popunjavanja upitnika (koji se popunjava pre svakog davanja krvi) dobrovoljni davalac krvi ne navede da je u poslednje vreme imao neku rizičnu situaciju tokom koje se mogao inficirati (rizičan polni odnos, tetovaže, korišćenje narkotika intravenski...), kao što u konkretnom slučaju nije bilo navedeno i ukoliko se serološkim testiranjem uzorka njegove krvi ne utvrde nepravilnosti, dar se obrađuje i po potrebi izdaje za lečenje.

foto: Petar Lazović

Kako kažu, dešava se retko, kako kod nas tako i u svetu, da dobrovoljni davalac krvi ili ne prepozna rizike u svom ponašanju ili da ih minimalizuje i ignoriše, pa se odluči da da krv, upravo u tom vremenskom periodu - neposredno nakon neke rizične situacije kada je u „ periodu prozora“ i laboratorijskim ispitivanjima infekcija se ne može utrvditi. Da takve situacije nisu česte je i činjenica (koju ste i sami uočili iz izveštaja) da se na teritoriji Pokrajine od 1985 godine do sada nismo suočavali sa ovim načinom prenosa HIV infekcije. Kako smo svesni da i u 21. veku, još uvek, i dalje postoji mogućnosti prenosa HIV- a i ovim putem, zdravstveni radnici konstantno, kontinuirano tokom različitih oblika edukacija (sa učenicima, studentima ...) ali i obraćanjem preko različitih vrsta medija svim građanima, skreću pažnju da ustanove za transfuziju nisu mesto na kome treba proveravati svoje zdravstveno stanje, kontrolisati rizična ponašanja, vezano za HIV, sifilis i virusne hepatitise.

foto: Petar Lazović

U saopštenju dalje stoji da širom Pokrajine postoji dovoljan broj zdravstvenih ustanova, dovoljan broj testova, gde građani tokom cele godine mogu besplatno i (ukoliko se boje stigmatizacije i diskriminacije) anonimno uraditi navedene analize.

(Espreso.co.rs)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.