MALI MATURANTI MORAĆE DOBRO DA ZAGREJU STOLICE: Detaljan vodič za upis, za neke smerove potrebno je SVIH 100 POENA
Ilustracija, Foto: Aleksandar Jovanović Cile, Profimedia

VELIKO INTERESOVANJE

MALI MATURANTI MORAĆE DOBRO DA ZAGREJU STOLICE: Detaljan vodič za upis, za neke smerove potrebno je SVIH 100 POENA

Mali maturanti u Novom Sadu za upis u gimnaziju "Zmaj" moraće dobro da zagreju stolicu jer je i prošle godine donji prag za upis bio 98.38 poena

Objavljeno:

Dok se broj poena na nekim fakultetima iz godine u godinu smanjuje, situacija za upis u srednje škole potpuno drugačija. Minimalan broj neophodnih poena za upis na željeni smer u gimnazijama i stručnim školama iz godine u godinu raste.

Tu činjenicu potvrđuju i profesori, koji dodaju da se očekuje i veće interesovanje za gimnazije, elektrotehničke i medicinske škole. Za upis u te škole u Srbiji je potrebno minimum 90 poena, a za neke smerove i svih 100 poena.

Mali maturanti u Novom Sadu za upis u gimnaziju "Zmaj" moraće dobro da zagreju stolicu jer je i prošle godine donji prag za upis bio 98.38 poena.

Najveće interesovanje osmaci su iskazali za smerove poput medicinske sestre, fizioterapeuta, za prirodno-matematički smer u gimnazijama, za smerove informacionih tehnologija. Nastavnici očekuju da će na jedno mesto konkurisati i po nekoliko učenika i da mnogi neće upisati željenu školu. Da će borba za svako mesto biti veoma tesna potvrđuje i analiza rađena u poslednje dve godine, po kojoj je sve više poena potrebno za upis u školu koju je đak prvu izabrao.

1 / 13 Foto: Zorana Jevtić

Velika konkurencija

U Informatoru za upis u srednje škole Ministarstva prosvete najviše poena prošle godine trebalo je za upis u novosadsku gimnaziju "Jovan Jovanović Zmaj", gde su đaci koji su želeli da upišu matematički smer morali da imaju najmanje 98,38 poena!

Pre dve godine đacima je bilo dovoljno 63,99 bodova za upis na smer avio-tehničar na Vazduhoplovnoj akademiji u Beogradu, ali ovaj smer postao je veoma popularan, pa je minimalan broj poena prošle godine za upis bio čak 96,19! (pogledajte tabele)

U Beogradu, Novom Sadu i Nišu tradicionalno su najtraženije gimnazije, i to prirodno-matematički smerovi, gde je đacima potrebno više od 90 poena, pa Treću beogradsku gimnaziju prošle godine osmaci nisu mogli da upišu ako su imali manje od 97,08 bodova. Za razliku od velikih gradova, u Kruševcu, Vranju, Leskovcu i Novom Pazaru najveća potražnja je za medicinskim školama, gde je đacima bilo potrebno da osvoje u proseku 91 poen.

Tabela
foto: Printscreen

U glavnom gradu deca beže od stručnih škola

Iako plate zanatlija idu i do 2.000 evra, a potreba na tržištu je sve veća za srednje stručne škole iz godine u godinu odlučuje se sve manje dece u Beogradu.

Brojna istraživanja pokazala su da su naše zanatlije veoma cenjene u svetu, ali izgleda da mladima u Srbiji to nije primarna sfera interesovanja. I kada se odluče za neki zanat, onda to budu škole za frizerera, masera, kuvara ili konobara.

Za ostale zanatske smerove nekada se ni ne formiraju odeljenja zbog nedovoljnog broja đaka. Malo je bolja situacija u manjim gradovima gde se deca pre opredeljuju za stručne škole, a manje za gimnaziju.

Bodovi iz škole

Đaci iz škole mogu maksimalno da “prenesu” 60 bodova, a računa se samo uspeh ostvaren u šestom, sedmom i osmom razredu osnovne škole.

Računanje je jednostavno, zbraja se prosek ocena na kraju sva tri razreda i množi se sa četiri. Za vukovce bi to bilo 5.00 + 5.00 + 5.00 x 4. što daje maksimalnih 60 bodova. Neko drugi ko je imao 4,50 + 4,50 + 4,50 X 4 na maturski ispit bi krenuo sa 44 boda.

Koliko ima mesta

Za upis učenika u prvi razred srednje škole u Republici Srbiji za školsku 2022/2023. godinu planirano je ukupno 74.982 mesta, od čega je 56.750 mesta u srednjem stručnom obrazovanju, dok je 18.232 mesta obezbeđeno za učenike koji žele da upišu gimnaziju.

Kako se navodi u Konkursu za upis učenika u prvi razred srednje škole u školskoj 2022/2023. godini, koji je objavljen na veb stranici Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja za četvorogodišnje profile predviđeno je 59.368 mesta što je 79,2 odsto od ukupnog broja. Za trogodišnje obrazovne profile planirano je 15.374 mesta što je 20,5 odsto, a za profile u dvogodišnjem trajanju ima 240 mesta što je 0,3 odsto. Za učenike koji žele da obrazovanje nastave po dualnom modelu planirano je 3.273 mesta.

Od ukupnog broja planiranih mesta u gimnazijama, 2.792 mesta predviđeno je za one učenike koji žele da upišu specijalizovana gimnazijska odeljenja.

U umetničkim školama i odeljenjima je planirano 1.772 mesta.

Učenici osmog razreda srednju školu mogu upisati nakon položenog završnog ispita.

Kalendar upisa

1. jul - preliminarni rezultati završnog ispita 5. jul - objavljivanje konačnih rezultata ispita 5-6. jul - popunjavanje liste želja elektronskim putem 11. jul - objavljivanje konačne liste želja učenika 13. jul - objavljivanje konačnih rezultata raspodele po školama i obrazovnim profilima 14-20. jul - podnošenje prijave za upis učenika u srednje škole elektronskim putem

NAJTRAŽENIJE ŠKOLE

U BEOGRADU: Vazduhoplovna akademija tehničar vazdušnog saobraćaja (dualno obrazovanje) 93,90 Vazduhoplovna akademija avio-tehničar (dualno obrazovanje) 89,33 Vazduhoplovna akademija avio-tehničar (nastava na srpskom i engleskom) 96,19 III gimnazija prirodni smer 97,08 XIV gimnazija prirodni smer 94,33 IV gimnazija prirodni smer 92,88 Medicinska škola "Zvezdara" farmaceutski tehničar 85,16

U NOVOM SADU: Gimnazija "Jovan Jovanović Zmaj" prirodno-matematički 98,38 Gimnazija "Svetozar Marković" opšti 93,77 Elektrotehnička škola "Mihajlo Pupin" elektrotehničar informacionih tehnologija 94,05 Medicinska škola "7. april" zubni tehničar 93,96

U NIŠU: Gimnazija "Bora Stanković" prirodno-matematički 94,65 Medicinska škola "Dr Miodrag Lazić" medicinska sestra/tehničar 91,73

U KRAGUJEVCU: Medicinska škola "Sestre Ninković" pedijatrijska sestra/tehničar 90,98 Prva tehnička škola elektrotehničar informacionih tehnologija 92,18

U NOVOM PAZARU: Gimnazija opšti 90,23 Medicinska škola pedijatrijska sestra 88,28

Polaganje ispita

* test iz srpskog jezika: 27. jun * test iz matematike: 28. jun * kombinovani test: 29. jun * vreme polaganja od 9 do 11 sati

Objavljivanje preostalih slobodnih mesta za upis u drugom krugu: 13.07.

Podnošenje prijave za upis učenika u srednje škole elektronskim putem (posle prvog i posle drugog upisnog kruga): od 14.07. do 20.07.

Popunjavanje i predaja liste želja za drugi upisni krug: 14.07. od 8 do 15 časova.

Objavljivanje konačnog rasporeda učenika po školama u drugom upisnom krugu: 15.07.

Podnošenje prijave za upis učenika u srednje škole za drugi upisni krug: 16.07.

Prijavljivanje učenika i podnošenje sportske dokumentacije u Sportskoj gimnaziji: obaviće se 21. i 23.05. od 8 do 16 časova.

(Espreso)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.