ZAŠTO JE NAKON JAČE KIŠE NA ULICAMA BEOGRADA POTOP KAO U HOROR FILMU? Pitali smo nadležne, OVO JE ODGOVOR
Potop u Beogradu, Foto: Twitter printscreen

NEVREME NAPRAVILO PROBLEME

ZAŠTO JE NAKON JAČE KIŠE NA ULICAMA BEOGRADA POTOP KAO U HOROR FILMU? Pitali smo nadležne, OVO JE ODGOVOR

Usled jakog, nezapamćenog pljuska, bujice koje su se stvorile na ulicama bukvalno su nosile automobile

Objavljeno:

Snažno nevreme praćeno jakim pljuskovima, grmljavinom i vetrom pogodilo je sinoć Beograd. Na ulicama prestonice slivale su se bujice zbog velike količine padavina!

U veoma kratkom vremenskom periodu je pala ogromna količina kiše, a kanalizacioni sistem nije bio u mogućnosti da primi toliku količinu padavina.

Nakon nepogode, prestonica je bila paralisana, stvorio se kolaps u saobraćaju, a na stanicama je bila gužva.

Iz Javno komunalnog preduzeća "Beogradski vodovod i kanalizacija," na pitanje Espresa, zbog čega se u Beogradu nakon jače kiše stvara potop po ulicama prestoce, iz ovog preduzeća kažu da kanalizacija nije dimenzionirana tako da primi količinu kiše koja je pala u kratkom vremenskom razdoblju kao što je juče bio slučaj.

foto: Beta / Dragan Gojić

Sinoć je na području Beograda u periodu od 19 do 20 sati palo od 50 do 60 litara kiše po metru kvadratnom, što je dovelo do stvaranja velike količine vode na površini za kratko vreme. Кišna kanalizacija nije dimenzionirana tako da primi rekordnu količinu kiše. Nije moguće graditi kanalizaciju višestruko većeg kapaciteta nego što je potrebno, zbog nekoliko intenzivnih padavina tokom godine. Takva praksa ne postoji ni u drugim zemljama u svetu", kažu iz JKP-a "Beogradski vodovod i kanalizacija".

Dodaju da će se ovakav scenario ponoviti čim padne jača kiša što podrazumeva više od 25 litara po metru kvadratnom u kratkom vremenskom periodu.

Takođe, napominju i da je veliki problem to što kišnu kanalizaciju nemaju svi delovi grada.

foto: Printscreen

Ovakav scenario možemo da očekujemo svaki put kada budemo imali izuzetno obilne padavine, odnosno kada god bude palo više od 20 do 25 litara kiše po metru kvadratnom u kratkom vremenskom roku. Niži delovi grada, prirodno, uvek imaju veći problem nego viši, zato što se sva voda koju kanalizacija ne može da primi slije u niže zone. Dodatni problem je i u tome što kišnu kanalizaciju nemaju svi delovi grada", kažu iz JKP "Beogradski vodovod i kanalizacija".

Isto tako, apeluju na građane da ne bacaju otpatke na ulicu, kao i na izvođače građevinskih radova da obrate pažnju na skladištenje građevinskog materijala jer se nakon poplava obavlja vanredno čišćenje slivnika.

foto: Emilija Jovanović

Tokom većih padavina nanosi se smeće, šut i drugi građevinski materijal u slivnike, tako da posle padavina obavljamo i vanredno čišćenje slivnika. Zato apelujemo na građane da ne bacaju otpatke na ulicu, a na izvođače građevinskih radova da više obrate pažnju na skladištenje građevinskog materijala. Ekipe Beogradske kanalizacije redovno održavaju slivnike i kompletnu kišnu kanalizacionu mrežu. U Beogradu ima oko 35.000 slivnika koji se redovno čiste minimum dva puta tokom godine, dok se u zavisnosti od potrebe oni čiste i vandredno", zaključuju iz JKP "Beogradski vodovod i kanalizacija".

foto: Emilija Jovanović

Podsetimo, iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda poručili su da će nestabilno vreme sa plјuskovima i grmlјavinom biti moguće i danas.

Lokalno se očekuje velika količina padavina (od 20 do 30 mm za kratak vremenski period, ponegde i više) i grad, poručuju iz RHMZ.

Nevreme koje je popodne zahvatilo Beograd izazvalo je zastoj u gradskom saobraćaju, te je u mnogim delovima grada ulicama tekla prava bujica.

Tramvaji i trolejbusi su isključeni iz saobraćaja oko 19.30 časova zbog velike količine vode.

Beograđani su na društvenim mrežama objavljivali fotografije i video snimke iz drugih delova grada, dok su pojedini ostajali bez ulične rasvete.

Bonus video:

(Espreso.co.rs)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.