AKO JE VODA IZ FUKUŠIME BEZBEDNA, TI JE POPIJ! Kina izazvala japanskog zvaničnika
Konflikt oko vode, Foto: Printscreen/Youtube

PROBLEM VODA

AKO JE VODA IZ FUKUŠIME BEZBEDNA, TI JE POPIJ! Kina izazvala japanskog zvaničnika

Burna reakcija kineskog ministarstva spoljnih poslova usledila je nakon što je japanska vlada u utorak objavila da je odlučila da ispusti u Pacifik više od milion tona vode iz Fukušime

Objavljeno: 17:15h

Kina je uputila neobičan izazov ministru spoljnih poslova Japana da popijeprečišćenu vodu iz reaktora u Fukušimi, nakon najave japanskg premijera Jošihide Suge da će ta voda biti puštena u okean jer je "sigurna za upotrebu".

"Japanski zvaničnik rekao je da je u redu ako pijete ovu vodu“, rekao je portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Žao Liđan. "Onda je, molim vas, vi poppijte".

"Okean nije japanska kanta za đubre“, rekao je Žao. Kineski zvaničnik je takođe objavio sličnu poruku na engleskom jeziku.

Burna reakcija kineskog ministarstva spoljnih poslova usledila je nakon što je japanska vlada u utorak objavila da je odlučila da ispusti u Pacifik više od milion tona vode iz Fukušime.

Potpredsednik vlade Japana Taro Aso rekao je da će prečišćena voda biti bezbedna za piće i smatra da je Japan trebalo da je ispusti ranije.

Plan je da se puštanje vode započne za dve godine i polako nastavlja decenijama. Japanska vlada je rekla da će se voda dalje tretirati kako bi se uklonili opasni izotopi i kako bi se zadovoljili standardi Svetske zdravstvene organizacije za vodu za piće, iako ne bi mogla da ukloni jedan zagađivač, tricijuma, radioaktivni oblik vodonika.

Voda je prikupljena od kiše, podzemnih voda ili potrebnih injekcija da se ohlade jezgra nuklearnih reaktora koji su krenuli u fuziju posle cunamija. Voda je filtrirana više puta da bi se oslobodila od većine radioaktivnih supstanci ali ne i od tricijuma, koji ne može biti pročiščen postojećim tehnikama. Tricijum je opasan za ljudsko zdravlje samo u vrlo visokim dozama, navode stručnjaci.

Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) nadgledaće operaciju. Stručnjaci za zračenje takođe su umanjili strah od vode, sugerišući da bi gutanje rezultiralo samo minutnom dozom zračenja i da bi tricijum u vodi brzo prošao kroz telo.

Odluka je donesena zbog toga što je japanska elektrana poznata kao Tepko, na tom mestu ostala bez prostora za skladištenje vode, rekli su japanski zvaničnici.

Susedne Kina i Južna Koreja protiv su ovih planova. Protive im se i ribari i poljoprivrednici Fukušime strahujući da će se time još više pogoršati plasman njihovih proizvoda.

Bonus video:

07:16

SMRDI, ALI BAR NEMA DIMA: Posetili smo porodicu u Kovinu koja živi pored deponije, MESEC DANA NAKON POŽARA!

(Espreso/Washington post)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.