KAKO JE OTKRIVENA MULJAŽA PUTINOVOG NAJBOLJEG DRUGA? Obratle se velike pare a na jednoj stvari je pao kao niko
Vladimir Putin i Arkadij Rotenberg, Foto: TANJUG/AP

ŠOKANTNO

KAKO JE OTKRIVENA MULJAŽA PUTINOVOG NAJBOLJEG DRUGA? Obratle se velike pare a na jednoj stvari je pao kao niko

Verujemo da smo ispoštovali sve naše zakonske i regulatorne obaveze, uključujući one povezane sa američkim sankcijama – rekao je portparol banke

Objavljeno:

Jedan od najbližih prijatelja ruskog predsednika Vladimira Putina možda je koristio usluge banke “Barkliz” u Londonu da “opere” novac i izbegne sankcije, pokazuju dokumenti koji su “procurili” u javnost, piše BBC.

Podaci, do kojih je u uvid došao “BazFid njuz” i podelio ih sa Međunarodnim konzorcijumom istraživačkih novinara (ICIJ), pokazuju kako su velike svetske banke pružale svoje usluge sumnjivim pojedincima, od kojih su neki čak bili pod američkim sankcijama.

Među imenima se našao i Pol Manafort, bivši saradnik predsednika Sjedinjenih Država Donalda Trampa, a “Gardijan” navodi da je kroz američki finansijski sistem “oprano” dva biliona (hiljadu milijardi) dolara od 1999-2017. godine. Takozvani FinCEN dosijei takođe pokazuju kako je multinacionalna banka “JP Morgan Čejs” pomogla ruskom mafijašu Semionu Mogileviču da kroz finansijski sistem prebaci više od milijardu dolara.

Sada je otkriveno da je jedan od najbližih Putinovih prijatelja, Arkadij Rotenberg, koji poznaje ruskog predsednika od detinjstva, koristio “Barkliz” banku da “opere” novac.

foto: Profimedia

Rotenbergu su SAD i EU još 2014. nametnule finansijske sankcije, što znači da bi moglo biti ozbiljnih posledica po zapadne banke ukoliko su poslovale sa njim.

Iz “Barkliza” tvrde da su ispunili sve svoje zakonske i regulatorne obaveze, navodi BBC, međutim objavljeni izveštaji o “sumnjivim finansijskim aktivnostima” pokazuju kako su kompanije iza kojih se smatra da stoji Rotenberg vodile tajne račune.

SAD su nametnule ekonomske sankcije Rusiji u martu 2014, nakon aneksije Krima. Ministarstvo finansija je imenovalo Arkadija Rotenberga (68) i njegovog brata Borisa (63) “članovima unutrašnjeg kruga ruskog rukovodstva”.

Poslednjih godina kompanije porodice Rotenberg su gradile puteve, gasovod i elektranu uz pomoć ugovora koje im je dodelila ruska država. Američko ministarstvo pravde je reklo da su braća “obezbeđivala podršku Putinovim omiljenim projektima” i da su “zaradili milijarde dolara u ugovorima za Gasprom i Zimsku olimpijadu u Sočiju koje im je dodelio Putin”.

Četiri godine od prethodnih sankcija, 2018, SAD su stavile Arkadijevog sina Igora na listu sankcionisanih pojedinaca, a cilj je bio da se imenovani izbace iz čitavog zapadnog finansijskog sistema. Ipak, izgleda da su Rotenbergovi bez problema obavljali transfere novca po Britaniji i SAD.

BBC navodi da je “Barkliz” 2008. otvorio račun za kompaniju “Adventidž alajens”. U objavljenim dokumentima vidi se da je ta firma prebacila 60 miliona funti od 2012-2016. Mnoge od tih transakcija dogodile su se u vreme dok su braća Rotenberg bila pod sankcijama.

U julu ove godine Rotenbergovi su tokom istrage američkog Senata optuženi da su tajnim kupovinama skupih umetnina izbegavali sankcije, a jedna od kompanija umešanih u tu šemu bila je upravo “Adventidž”.

Američki istražitelji su zaključili da postoji snažan dokaz da je kompanija u posedu Arkadija Rotenberga i da je ta kompanija preko računa “Barkliza” u Londonu kupovala umetnine vredne milione dolara u njegovo ime.

U izveštaju se ističe kako su “tajnost, anonimnost i manjak regulative stvorili okolinu zrelu za pranje novca i izbegavanje sankcija”, a da aukcijske kuće u SAD i Britaniji “nisu postavile ni osnovna pitanja” o kupcima umetnina.

Uprkos sankcijama, Arkadij je platio 7,5 miliona dolara za sliku Renea Magrita “Le Poitrine”. Kompanija povezana sa Arkadijem je 17. juna 2014. poslala keš iz Moskve na račun “Adventidža” u “Barkliz” u Londonu, a sledećeg dana je “Barkliz” poslao keš prodavcu u Njujork.

U aprilu 2016. “Barkliz” je pokrenuo unutrašnju istragu više računa za koje se sumnjalo da su povezani sa Rotenbergovima. Šest meseci kasnije banka je zatvorila račun “Adventidža”, zbog zabrinutosti da se koristi za transfer sumnjivih sredstava.

Ali, “procurela” dokumenta pokazuju da su drugi sumnjivi računi Rotenbergovih ostali u funkciji do 2017. Jedan od njih je od kompanije “Ajrton development ltd”. Prema navodima, u “Barklizu” su posumnjali u aktivnosti te firme i zaključili da je stvarni vlasnik “Ajrtona” Arkadij Rotenberg.

Iz “Barkliza” za BBC nisu rekli za koliko su računa sumnjali da ih drže Rotenbergovi.

- Verujemo da smo ispoštovali sve naše zakonske i regulatorne obaveze, uključujući one povezane sa američkim sankcijama – rekao je portparol banke.

- S obzirom da oznaka “SAR” (izveštaji o sumnjivim aktivnostima) nisu po sebi dokaz stvarnog kršenja zakona, poništili bismo odnos sa klijentom samo nakno pažljive, objektivne istrage i analize dokaza, balansirajući potencijalne sumnje u finansijski zločin sa rizikom uklanjanja nevinog klijenta – dodao je on.

Rotenbergovi, navodi BBC, nisu komentarisali slučaj.

Arkadij Rotenberg, čije bogatstvo “Forbs” procenjuje na 2,9 milijardi, bio je u prvom talasu ruskih zvaničnika koji su se našli na meti nakon aneksije Krima, zbog njegovih veza sa ruskim predsednikom. Putin i Rotenberg poznaju se od detinjstva, kad su u tadašnjem Lenjingradu pohađali isti džudo klub.

Arkadij je u januaru 2015. dobio više milijardi dolara vredan ugovor za izgradnju mosta kojim su spojeni Krim i Rusija. Izgradnja je započeta u februaru sledeće godine, drumski most je otvorio Putin u maju 2018, dok je železnički pušten u promet u decembru 2019.

Arkadij je bio 10 godina u drugom braku sa 30 godina mlađom Natalijom. Ona sa njihovo dvoje dece živi u Velikoj Britaniji. Iako su finansijski detalji njihovog razvoda 2015. držani u privatnosti, ugovor je uključio podelu imanja u Sariju vrednog 35 miliona funti i apartmana od osam miliona u Londonu.

Iz prvog braka, osim najstarijeg sina Igora koji je biznismen, ima i ćerku Liliju koja je doktorka i živi u Nemačkoj gde je suvlasnica investicione grupe “TPS Nedvižimost”, i sina Pavela koji je hokejaš.

Bonus video:

(Espeso.rs / Blic.rs)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.