SOROŠ IMA PLAN ZA EVROPU: Pažljivo pročitajte svaku reč!
Ovo je za Soroša način da EU izađe iz krize, Foto: EPA/OLIVIER HOSLET / POOL

filantrop

SOROŠ IMA PLAN ZA EVROPU: Pažljivo pročitajte svaku reč!

Evropa mora pribeći vanrednim mjerama kako bi se nosila sa vanrednom situacijom, piše investitor.

Objavljeno:

Prekid koji je prouzrokovala pandemija biće privremen jedino ako evropski lideri preduzmu vanredne mere potrebne da se izbegne dugoročna šteta za Evropsku uniju. Zbog toga je evropski fond za oporavak toliko važan. Njegovo finansiranje večnim obveznicama najlakši je, najbrži i najjeftiniji način da se uspostavi.

Napisao je to u kolumni za britanski Gardijan mađarsko-američki filantrop i investitor Džordž Soroš koji se zalaže za evropsko izdavanje večnih obveznica, tzv. konzola. Reč je o obveznicama u kojima njihov izdavać kupcima ne vraća glavnicu već im plaća "večiti" fiksni iznos. Na primer, neke konzole izdane u 17. vekuu u Nizozemskoj vraćaju se još i danas.

Prema Sorošu, EU bi trebala odlučiti izdati te obveznice već u četvrtak, na sastanku Evropskog saveta. Njihovo izdavanje bilo bi presedan u EU, ali Soroš navodi da ih je Velika Britanija već izdavala pre dva veka kako bi finansirala ratove u vreme Napoleona te zatim sto godina kasnije za finansiranje Prvog svetskog rata.

Soroš daje i primer kako bi to izgledalo. EU bi trebala plaćati samo fiksni iznos svake godine. Konzole vrede milijardu dolara s akuponom vrednim 0,5 posto koštale bi budžet EU oko pet milijardi evra godišnje. To je manje od tri posto ovogodišnjeg budžeta EU.

Evropa mora pribeći vanrednim mjerama kako bi se nosila sa vanrednom situacijom, piše investitor. Evropska unija cela bi morala stati iza ovih obveznica. Usto, Soroš ističe još tri prednosti ovakvog rešenja: već opisan malen fiskalni teret za EU, mogućnost izdavanja obveznica u ratama bez kreiranja nove obveznice svaki put te izostanak potrebe za rebalansom portfelja.

Soroš je inače najpoznatiji po svojoj ulozi tvorca Otvorenog društva, nevladine organizacije koja pomaže razvoj liberalizma i demokratje širomm svijeta. U 1990-im bila je aktivna i u Hrvatskoj. Sorošev rad je često na meti krajnje desnice koja pritom zaboravlja da se njegova organizacija borila protiv komunističkih režima još od 1970-ih.

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Večernji List)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.