UMRO ČOVEK KOGA SMO OBOŽAVALI! Svet je zaćutao posle OVE OBJAVE!
Jens Nygaard Knudsen, Foto: printscreen

ostavio je trag zauvek

UMRO ČOVEK KOGA SMO OBOŽAVALI! Svet je zaćutao posle OVE OBJAVE!

Tuga!

Objavljeno: 17:00h

Jens Nygaard Knudsen, autor je svetski poznate žute Lego figurice, umro je u 78. godini života.

- Svojom maštom fascinirao je mnoge. Uvek je bio pun novih ideja – kazao je Knudsenov bivši saradnik, Niels Milan Pedersen.

Knudsen je u dansku kompaniju došao 1968. godine, a svega deset godina kasnije razvio je žutu mini figuru s pokretnim rukama i nogama koja je kako objašnjavaju njegovi saradnici 'unela život u Lego blokove'. Nakon inovacije koja je zauvek promenila smer razvoja kompanije njegova karijera krenula je uzlaznom putanjom, te je ubrzo postao glavni direktor dizajna. Na toj je funkciji ostao sve do 2000. godine kada je napustio kompaniju. U svom 32-godišnjem radnom veku zajedno sa svojim timom kompaniju je zadužio za brojne tematske komplete uz koje su dorasle generacije.

Inače, Lego Grupu, danas najslavniju kompaniju igračaka na svetu, 1932. godine osnovao je Ole Kirk Christiansen u danskom mestu Billund. U svojim počecima ovaj gigant bavio se proizvodnjom svakodnevnih potrepština od drva sve do Velike depresije kada je došlo do pada potražnje za njihovim proizvodima.

U potrazi za novom tržišnom nišom, Christiansen se prebacio na proizvodnju drvenih igračaka. Tek nakon što je počeo raditi igračke, Christiansen je počeo razmišljati o imenu kompanije. Kombinacijom reči leg i godt koje prevedeno s danskog označavaju 'igraj se' i 'dobro' došao do imena - Lego, da bi nekoliko godina kasnije saznao da Lego na latinskom znači 'sastavio sam'.

Do 1936. godine kompanija je na tržište pustila čak 42 različite igračke, koje ni onda, kao ni sada nisu bile nimalo jeftine. U 40-ima tvrtka je doživela brojne promene. Prvo je tvornicu i skladište progutao plamen, ali odmah nakon obnove 1943. godine broj radnika porastao je na 40 ljudi. Godinu kasnije Christiansen je napokon službeno registrovao kompaniju i nazvao je 'Legetojsfabrikken LEGO Billund A/S', a 1947. Ole Kirk i njegov treći sin, a kasnije i naslednik Godtfred dobili su probne uzorke plastičnih blokova za sklapanje, što ih je proizvodila kompanija po imenu Kiddicraft. Postupno, Lego je s drvenih proizvoda prelazio na plastiku, kupuju najveći stroj za proizvodnju plastike u Danskoj, što im je omogućilo da počnu masovnu proizvodnju igračaka.

Do kraja decenije imali su katalog od oko 200 igračaka, plastičnih i drvenih, ali ni tada nisu bili ni blizu globalnog uspeha. Naime, prelomni trenutak dogodio se 1958. godine. Početkom te godine umro je osnivač Ole Kirk, a nekoliko meseci kasnije Godtfred je prijavio patent koji će promeniti sudbinu Lega. Bila je to moderna Lego kockica koja je omogućila čvršće spajanje. Danas, ova kompanije vredna 7,5 milijardi dolara zapošljava više do 17.000 ljudi širom sveta, a 2018. godine kompanija je uvrštena na Forbesovu listu 100 nevrednijih svetskih brendova.

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Novac.hr)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.