SRBI PRODAVALI DROGU PREKO INTERNETA: Sumnja se da su povezani sa ozloglašenim kartelom čiji je vođa bio El Čapo!
Ilustracija / Međunarodna banda prodavala drogu preko interneta, Foto: Profimedia

hapšenje

SRBI PRODAVALI DROGU PREKO INTERNETA: Sumnja se da su povezani sa ozloglašenim kartelom čiji je vođa bio El Čapo!

Policija sumnja da je uhapšena grupa povezana sa kartelom

Objavljeno:

Devetočlana grupa koju čine Srbi, Austrijanci, Nemci i Filipinci, uhapšena je u velikoj međunarodnoj akciji prilikom koje je zaplenjeno 6,43 kilograma metamfetamina i heriona. Sumnja se da je grupa drogu preprodavala putem Dark neta (DeepWeb) koristeći se kriptovalutama.

Policija sumnja da je uhapšena grupa povezana sa kartelom u meksičkoj državi Sinaloa koja radi na Dip vebu.

Velika istraga započeta je nakon što je policija utvrdila da jedan austrijski državljanin često dobija pakete sa heroinom koji stižu iz Holandije, a metamfetaminom iz Meksika. Ispostavilo se da je on drogu kupovao kriptovalutama, te je policija nastavila da prati njegov trag na internetu koji je doveo čak do meksičkih kartela.

Daljom istragom uvrđeno je da grupa iz Meksika posluje na prostorima Evrope, ali austrijski istražitelji, kako prenose tamošnji mediji, nisu želeli da daju više informacija kako ne bi ugrozili istragu koja je i dalje u toku.

Izvor iz austrijske policije kazao je da su prilikom hapšenja zaplenjeni kompjuteri i mobilni telefoni, kao i to da će još hapšenja uslediti nakon što se oni pregledaju.

Mediji u meksiku, izveštavajući o ovom hapšenju, preneli su da uprkos tome što je Hoakin Guzman poznatiji kao El Čapo osuđen na doživotnu robiju još juna prošle godine, biznis koji je toliko dobro razradio nastavlja da funkcioniše, a kartel Sinaloa održava kontakte u 50 zemalja širom sveta u kojima distribuira drogu različim metodama i najsofisticiranijim tehnologijama.

Profil potrošača ovakvih grupa, prema američkoj DEA, najčešće čine korisnici između 17 i 32 godine, takozvani milenijalci, bez krivičnih dosijea, srednjeg ili visokog socijalnog i ekonomskog statusa koji vladaju računarskim veštinama i svoj identitet tako vešto kriju na internetu.

Droga se najčešće plaća debitnom ili kreditnom karticom, kriptovalutama i retko u gotovoini. Da je stvar postala ozbiljna upozorile su i agencije koje se bave praćenjem zloupotreba droga, da je u proteklih deset godina u svetu otkriveno više od 700 novih vrsta visokosmrtnih droga, od kojih se 400 plasira na internetu.

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Blic.rs)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.