CRNA SMRT NA VRATIMA EVROPE: Ova zemlja je ZATVORILA GRANICU zbog para koji je zaražen BUBONSKOM KUGOM
Mongolija je na udaru, Foto: EPA/YONHAP SOUTH KOREA

zarazna bolest

CRNA SMRT NA VRATIMA EVROPE: Ova zemlja je ZATVORILA GRANICU zbog para koji je zaražen BUBONSKOM KUGOM

Par koji nije preživeo u kontakt je s kugom, navodno, došao nakon što su pojeli mrmota

Objavljeno:

Putnici sa aviona koji je stigao u glavni grad Mongolije, Ulan Bator, hitno su pregledani iz straha da su došli u kontakt s parom koji je preminuo zbog posledica Crne smrti, tj. bubonske kuge.

Strahuje se da su možda bili u kontaktu, direktno ili indirektno, sa 37-godišnjom trudnicom i njenim godinu dana starijim suprugom iz Ugliija, koji su od posledica ove bolesti preminuli 27.aprila.

Jedanaest putnika sa zapada Mongolije odmah su pregledani u bolnici, a ostalih 150 pregledano je na licu mesta.

Par koji nije preživeo u kontakt je s kugom, navodno, došao nakon što su pojeli mrmota.

- Uprkos činjenici da je jedenje mrmota zabranjeno, muškarac ih je ulovio i dao je svojoj supruzi. Umrli su jer im je kuga zahvatila želudac. Četvoro dece sada su siročad - rekao je direktor National Center for Zoonotic Dermatology and Medicine u Mongoliji dr. N. Tsogbadrakh.

Granica između Mongolije i Rusije bila je nakon toga nekoliko dana zatvorena, piše Newsweek.

Par je pojeo mrmota i zarazio se
Par je pojeo mrmota i zarazio se foto: Profimedia

Svetska zdravstvena organizacija (WHO) kaže da bubonska kuga može ubiti odraslu osobu za manje od 24 sata ako se ne tretira na pravilan način. Uzročnik je bakterija Yersinia pestis, koja se najčešće može pronaći u malim mrmotima, i njihovim buvama. Simptomi koji pokazuju da je osoba inficirana uključuju groznicu, glavobolju a najčešće i oticanje limfnih čvorova ispod pazuha.

Bakterija se povezuje sa Crnom smrti koja je ubila trećinu populacije na Zemlji u 14. veku. Tokom godina, od 2010. do 2015. godine, zabeleženo je 3248 slučajeva širom sveta, od čega 584 smrtna. Postoji i vakcina no nažalost nije dostupna javnosti.

Prošle godine jedan je dečak zaražen u SAD-u i prvi je to slučaj zaraze u toj državi od početka 90-ih. Bolest se najčešće leči antibioticima, no iako se može lečiti, ako se otkrije na vreme, u epidemiji 2017. godine koja je pogodila Afriku, umrlo je 200 ljudi.

U svetu od kuge inače najviše stradaju na Madagaskaru; tri četvrtine svih slučajeva u svetu od 2010. godine otpadaju na tu zemlju koja u Africi nije ni najsiromašnija, koja nije ni nefunkcionalna, koju ne razdiru ratovi.

Početkom 2017. godine je WHO obznanio još jednu epidemiju sa 62 obolela u području u kojem nije bilo kuge još od 1950. godine, pisao je Express. Kongo je sjedeći u kojem se umire od kuge sa 586 obolelih u pet godina i 67 mrtvih. Slede Uganda sa 72 obolela i Tanzanija sa 61, Peru sa 66, osim toga sporadično je slučajeva bilo još u centralnoj Aziji, Kini, Južnoj Americi...

Najčešći oblik kuge je onaj bubonski, koji ubija između 30 i 60 posto obolelih. Rjđi oblik je plućna kuga. Zanimljivo je da ljudi kugu mahom ne doživljavaju kao zaraznu iako ju prenose buve s glodavaca na čoveka.

BONUS VIDEO:

(Espreso.co.rs/Express.hr


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.