ASTROFIZIČARKA IZ SRBIJE DALA PROGNOZU O NESTALOJ PODMORNICI: Dala niz mogućnosti, ova je NAJSTRAŠNIJA! (VIDEO)
Astrofizičarka Aleksandra, Foto: Printscreen/TikTok/astro.aleks

AU!

ASTROFIZIČARKA IZ SRBIJE DALA PROGNOZU O NESTALOJ PODMORNICI: Dala niz mogućnosti, ova je NAJSTRAŠNIJA! (VIDEO)

Napori da se putnici spasu pre isteka kiseonika

Objavljeno:

Kontrolni brod, koji kontroliše kurs podmornice, izgubio je kontakt sa plovilom otprilike sat i po vremena nakon zaronjavanja, dok je olupina Titanika na veoma nezgodnom mestu gde inače nema puno ekspedicija, ističe astrofizičarka našeg porekla Aleksandra, poznatija kao "astro.aleks" na društvenoj mreži "TikTok".

- Ovo nije klasična podmornica, već kapsula kojom se upravlja preko takozvanog "džojstika" na kojem postoji dugme za paljenje i gašenje, tačnije zaronjavanje i vraćanje kapsule na površinu - rekla je "astro.aleks".

"Podmornica je samo prototip"

Kako Aleksandra dalje kaže, podmornica je samo prototip pri čijoj se plovidbi potpisuje odricanje odgovornosti kompanije ukoliko se prilikom ekspediciji nešto loše desi.

Prema pisanju Gardijana, cena zaronjavanja do potonulog Titanika košta 250.000 dolara pri čemu su u cenu uključeni privatni smeštaj, jedno ronjenje, potrebna obuka i oprema, kao i obroci dok ste na brodu.

Šanse za opstanak minimalne

Prema poslednjim podacima "Dejli mejla" podmornici je ostalo otprilike oko jednog dana kiseonika, što znači da su šansa za opstanak minimalne.

- Možemo slati dronove po njih, ali nemamo vremena da pripremimo nove ekspedicije koje bi došle do njih. Podmornica ima vazdušne jastuke koji je mogu vratiti na površinu prilikom njihovog naduvavanja, što bi bila najbolja opcija za preživljavanje - rekla je Aleksandra u svom videu.

Astrofizičarka dodaje da ekspedicija inače traje osam sati, od čega je 2 sata potrebno da se podmornica spusti do olupine, i da je moguće da su zaronili do svog odredišta pre nego što su "naleteli" na probleme.

- Podmornica i kontrolni brod komuniciraju preko 'Starlink' satelita jer se olupina Titanika nalazi na neverovatnoj dubini od 3.800 metara. Pošto zaronjavanje traje osam sati, vrlo je moguće da se kapsula spustila do Titanika, ali da su se zaglavili negde u olupini usput - zaključuje Aleksandra pošto još uvek nema informacija o tačnom položaju izgubljene podmornice.

"Veoma teška operacija spasavanja"

Olupina Titanika se nalazi na nezgodnom mestu za zaronjavanje, na oko 700 kilometara od obale Kanada i "OušnGejt" kompanija je jedina koja nudi obilazak jednog od najpoznatijih brodova na svetu.

- Ono što znamo je da je mesto olupine udaljeno od Grand Banksa i daleko od bilo kog mesta. Najbliži spasilački objekti biće na istočnoj obali SAD - izjavio je za medije bivši kontraadmiral Kris Pari.

Napori da se putnici spasu pre isteka kiseonika

Podsećamo, u podmornici "Titan" zarobljeni su britanski milijarder Hamiš Harding, jedan od najbogatijih ljudi Pakistana Šahzada Davud (48), inače član upravnog odbora Prinčevog fonda sa sedištem u Velikoj Britaniji, i njegov sin Sulejman (19).

Podmornica
foto: EPN/Newscom / Newscom / Profimedia

Olupina Titanika nalazi se na dubini od 3,8 kilometara

Brod koji je nosio podmornicu krenuo je u subotu iz Sent Džonsa u Kanadi i da je stigao blizu lokacije olupine Titanika u Atlantskom okeanu u nedelju ujutru, odakle je podmornica trebalo da započne misiju. Olupina čuvenog broda nalazi se na dubini od 3.800 metara na dnu Atlantika, na oko 600 kilometara od obale kanadske pokrajine Njufaundlend.

Titanik, koji je bio najveći i najluksuzniji brod svog vremena, udario je u ledeni breg, na putu od engleskog Sauthemptona ka Njujorku 1912. godine.

Od 2.200 putnika, u brodolomu je život izgubilo više od 1.500.

Olupina je otkrivena 1985. godine i od tada je predmet ljudskog istraživanja i razgledanja.

00:29

Naučno-istraživačka podmornica podnela biološke uzorke sa morskog dna

(Espreso/TikTok)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.