BUKA I BES SE NE SMIRUJU U FRANCUSKOJ: Makronove izjave samo dodale ULJE NA VATRU
Protesti u Francuskoj, Foto: Profimedia

buna se nastavlja

BUKA I BES SE NE SMIRUJU U FRANCUSKOJ: Makronove izjave samo dodale ULJE NA VATRU

Put ka Aerodromu “Šarl de Gol“ i mnoge druge saobraćajnice kao i pristup školama i univerzitetima blokirale su grupe demonstranta

Objavljeno:

Blokada terminala na pariskom Aerodromu "Šarl de Gol" i pruge na jednoj od stanica u Francuskoj prestonici, zapaljene gume na auto-putu kod Tuluza, samo su neke od manifestacija besa radnika zbog nametnute penzione reforme Emanuela Makrona koji je uspeo da dolije ulje na vatru svojom poslednjom izjavom. Iz dva najveća sindikata ističu da je "Makron pojačao bes i zapalio zemlju".

Francuski radnici ljuti na Makrona i njegov plan da podigne starosnu granicu za penziju blokirali su pristup terminalu na glavnom aerodromu u Parizu u okviru nacionalnog dana protesta, primoravši neke putnike da do tamo stignu pešice.

Put ka Aerodromu “Šarl de Gol“ i mnoge druge saobraćajnice kao i pristup školama i univerzitetima blokirale su grupe demonstranta sa transparentima na kojima je piše: "Ne penzionoj reformi“, prenosi Rojters.

Emanuel Makron
Emanuel Makronfoto: Profimedia

U blizini Tuluza, na jugozapadu zemlje, vide se oblaci dima koji se izdižu iz zapaljenih gomila otpada kojima se blokira saobraćaj na auto-putu. Sindikalni aktivisti blokirali su i železničku prugu na stanici "Gar de Lion" u Parizu, vidi se na snimku televizije BFM.

Istraživanja javnog mnjenja pokazuju da se većina birača protivila odlaganju starosne granice za odlazak u penziju za dve godine, tek sa navršenih 64.

Buka i bes

Birači su dodatno ljuti zbog prošlonedeljne odluke vlade da progura promene penzija u parlamentu bez glasanja, kao i zbog Makronovih prkosnih komentara.

Makron je prekinuo višenedeljno ćutanje o novoj politici i rekao da će ostati čvrst i da će zakon stupiti na snagu do kraja godine, u jednom trenutku uporedivši proteste sa napadom na američki Kapitol 6. januara 2021.

Iz najvećeg sinidikata, umerenog, CFGT napominju da je Makronov komentar "pojačao bes“, štrajkača. Iz radikalnijeg sindikata CGT optužuju Makrona da je "zapalio zemlju".

Proizvodnja električne energije takođe je smanjena pošto su sindikati izvršili pritisak na vladu da povuče zakon. Obim letova sa aerodroma i dalje biti smanjen tokom vikenda, saopštila je francuska Uprava civilnog vazduhoplovstva.

Protesti u Francuskoj
Protesti u Francuskojfoto: Profimedia

Protesti su takođe ciljali na skladišta nafte i blokirali terminal tečnog prirodnog gasa u Denkerku na severu Francuske.

Protesti protiv novog zakona, koji planira povećanje starosne granice za odlazak u penziju, privukli su ogromne mase na mitinzima koje organizuju sindikati od januara.

Kako naglašava britanska agencija, većina protesta je bila mirna, ali je gnev narastao pošto je vlada progurala zakon zaobišavši glasanje u donjem domu parlamenta, gde nema apsolutnu većinu i nije bila sigurna da će dobiti dovoljnu podršku.

Zbog toga francuska vlada "za dlaku" je preživela glasanje o nepoverenju, koje je pokrenuto na inicijativu poslanika opozicije.

Od tada, u proteklih sedam noći u Parizu i drugim gradovima su nasilne demonstracije koje prate zapaljeni kontejneri i sukobi sa policijom. Prošlog petka tokom protesta policija u Parizu privela je 217 osoba.

Poslednji talas protesta predstavlja najozbiljniji izazov Makronovom autoritetu od pobune "Žutih prsluka” pre četiri godine.

Gubici već uzimaju danak zbog štrajkova u vreme visoke inflacije, a francuska vlada se nada da će protesti i štrajkovi na kraju izgubiti snagu.

Bonus video:

04:42

PROTESTI U FRANCUSKOJ NEZAPAMĆENI U POSLEDNJIH 40 GODINA! Ćetković: Porodice sastavljaju kraj sa krajem, moguća JOŠ ŽEŠĆA pobuna

(Espreso/ RTS/ Reuters)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.