ANTE U HRVATSKOJ JE KAO ADOLF U NEMAČKOJ: Predsednički kandidat objavio naučni rad koji će mnogi Hrvati MRZETI
Dejan Kovač, Foto: Youtube printscreen

DEJAN KOVAČ ŠOKIRA

ANTE U HRVATSKOJ JE KAO ADOLF U NEMAČKOJ: Predsednički kandidat objavio naučni rad koji će mnogi Hrvati MRZETI

Pošto je riječki "Novi list" objavio detalje iz rada dvojice naučnika, stigle su reakcije, pa sociolog Slaven Letica tvrdi da je reč o jednom od naučno i politički najsramnijih radova u hrvatskoj istoriji

Objavljeno:

Kandidat za predsedničke izbore u Hrvatskoj Dejan Kovač, inače naučnik koji je radio na prestižnom univerzitetu Prinston, pre tri godine zajedno sa Štefanom Jurajdom iz Češke objavio je rad u kojem tvrdi da je za Hrvate ime Ante isto što za Nemce Adolf.

Pošto je riječki "Novi list" objavio detalje iz rada dvojice naučnika, stigle su reakcije, pa sociolog Slaven Letica tvrdi da je reč o jednom od naučno i politički najsramnijih radova u hrvatskoj istoriji.

Sa druge strane, sam Kovač tvrdi da je reč o radnom, a ne i o finalnom tekstu rada. Predsednički kandidat najavljuje da će konačni tekst biti objavljen do kraja ove godine i da će poređenja imena Ante u Hrvatskoj i Adolfa u Nemačkoj biti izbačena.

U prvoj verziji rada "Što je u imenu u ratu" Dejan Kovač je analizirao davanje imena kod dece u Hrvatskoj i zaključio da je izuzetno mnogo dece dobilo ime Ante, koje je imao i ustaški poglavnik Ante Pavelić. Po Kovaču, reč je o snažnom indikatoru porasta nacionalizma, a samo ime dobija slične konotacije kao Adolf u Nemačkoj. Kovač i njegov češki kolega, međutim, konstatuju da za razliku od Nemačke, gde deca posle rata više nisu dobijala ime Adolf, u Hrvatskoj je nastavljeno sa davanjem imena Ante, kao i imena drugih vodećih ličnosti iz ustaškog pokreta. I ne samo to, nego je u u Hrvatskoj ime Ante među deset najčešćih. "Posebno su ta imena stekla popularnost krajem 20. veka, sa usponom hrvatskih nacionalističkih osećaja", kaže Kovač.

Tako se navodi i podatak da je među pripadnicima Hrvatske vojske koji su učestvovali u ratovima devedesetih na ovim područjima, bilo 8.000 onih koji su se zvali Ante, uz napomenu da se ime prenosi sa oca na sina.

Opisujući sukobe u bivšoj Jugoslaviji, dvojica naučnika nisu koristila termin "velikosrpske agresije", već su na sledeći način opisali događaje:

- U junu 1991. Hrvatska je proglasila nezavisnost od jugoslovenske federacije. Hrvatski rat za nezavisnost, Domovinski rat, vodio se od leta 1991. do kraja 1995. između Hrvatske vojske i JNA pod nadzorom Srba i lokalnih srpskih snaga koje su se protivile secesiji.

Izbor Dejana Kovača za sada podržava Hrvatska socijalno-liberalna stranka. On tvrdi da je živi dokaz da i autsajderi u politici mogu da pobede i postanu predsednici.

Kovač, Slavonac, poreklom iz Županje, najavio je da se odriče naučne karijere na poznatom američkom univerzitetu da bi mogao da se uključi u kampanju za šefa države.

BONUS VIDEO:

(Espreso.co.rs/Novosti)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.