HRVATI MARŠIRAJU VUKOVAROM: Kolinda obula čizme koje PROVOCIRAJU SRBE (VIDEO)
Na današnji dan pre 27 godina pripadnici JNA ušle su u grad i oslobodile ga rvatskih paravojnih formacija tzv "Zengi" koje su po nalogu Tuđmana ilmali zadatak da očiste Vukovar, Foto: Printscreen/facebook

OPET PROVOKACIJA

HRVATI MARŠIRAJU VUKOVAROM: Kolinda obula čizme koje PROVOCIRAJU SRBE (VIDEO)

Današnja komemoracija je, u prisustvu hrvatskog državanog vrha, počela ispred vukovarske Opšte bolnice

Objavljeno:

Hrvatska je u znaku "Dana sećanja na žrtvu Vukovara", koji se i ove godine obeležava pod sloganom "Vukovar mesto posebnog pijeteta", a koji zvanični Zagreb obeležava kao dan "pada" tog grada.

Na današnji dan pre 27 godina, naime, pripadnici Jugoslovenske narodne armije, oružane sile tadašnje SFRJ, ušle su u grad i oslobodile ga od pripadnika hrvatskih paravojnih formacija, tzv. "Zengi", koji su po nalogu hrvatskog lidera Franje Tuđmana imali zadatak da "očiste" Vukovar od Srba.

Današnja komemoracija je, u prisustvu hrvatskog državanog vrha, počela ispred vukovarske Opšte bolnice, a nakon toga okupljeni zvaničnici, hrvatski ratni veterani i građani pošli su "Kolonom sećanja" do Memorijalnog groblja stradalih u ratu.

Iako je u borbama 1991. godine stradao i veliki broj Srba, koji i danas u Vukovaru čine trećinu stanovništva, oni ne učestvuju u komemoraciji, niti im je grad dozvolio da imaju svoje mesto na kojem bi mogli da obeleže stradanje srpskih žrtava.

Lider Srba u Hrvatskoj Milorad Pupovac, koji se poslednjih meseci nalazi na udaru hrvatskih desničara iz vlasti i opozicije, vence i cveće u Vukovaru položio je u subotu.

Da on tu nije bio dobrodošao pokazali su hrvatski viterani, koji su mu u trenutku odavanja pošte žrtvama Vukovara okrenuli leđa.

Kolona sećanja, 20. po redu, išla je stazom dugom 5,5 kilometara, koja je posebno za ovu priliku okićena crkvenim lamiponima.

U koloni su hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović, predsednik parlamenta Gordan Jandroković i premijer Andrej Plenković, ministar odbrane Damir Krstičević, kao i gradonačelnik Ivan Penava.

Mediji procenjuju da je u Koloni sećanja više hiljada građana koji su došli iz cele Hrvatske.

- Prisećamo se žrtava, poginulih i ubijenih, nestalih branitelja i civila. Radilo se o velikoj tragediji, međutim ta bitka je dovela do konačne pobede Hrvatske u Domovinskom ratu. Ovo je poruka, ne samo hrvatskom narodu, nego celom svetu, da je rat najgori način rešavanja problema - rekao je Jandroković.

On kaže da zato uvek rešenja treba tražiti, mirnim putem.

Premijer Plenković je za žrtve Vukovara rekao da su simbol "Domovinskog rata", kako u Hrvatskoj zovu rat za otcepljenje, i dodao da su u taj grad došli da bi izrazili poštovanje "svima koji su utkali sve što su imali" u budućnost Hrvatske i svih koji danas žive u njoj.

Lider najuticanije opozicione SDP Davor Bernardić kazao je da želi da u Vukovaru svi žive život dostojan čoveka, da imaju platu i posao, kao i da se nakon 27 godina okonča potraga za nestalima.

Vukovarski gradonačelnik Penava rekao je da su se, kao i svake godine, okupili da bi odali poštu svim žrtvama, kako je rekao, "velikosrpske agresije na Hrvatsku 1991".

Za ministra odbrane Damira Krstičevića, Vukovar je "gravitaciono središte hrvatske države" i upravo zbog toga, dodao je, hrvatska vojska je vraćena u Vukovar "i ona je danas tu da se to više nikada ne dogodi".

Očekuje se da će ove komemoracije proći mirno i bez incidenata kakvih je bilo kada su u vreme premijera Zorana Milanovića hrvatski ratni veterani formirali dve kolone.

Oni tada, naime, nisu dozvolili tadašnjem hrvatskom državnom vrhu da se kreću u koloni zajedno sa njima.

Kitarović u "zengama"

Hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović i ove godine je u Vukovar, na obeležavanje Dana sećanja, došla u takozvanim "zengama", poludubokim cipelama koje su nosili pripadnici hrvatske paravojne formacije "Zbor narodne garde".

Kao i prošle godine, ona se pojavila u zlatno-žutim poludubokim cipelama sa debelim đonom, uz objašnjenje da time želi da poruči da su Vukovaru potrebna "radna mesta za bolju budućnost".

Takvu obuću, nosili su pripadnici Zbora narodne garde Hrvatske (skraćeno "Zenge") i svi ratni veterani, u vreme SFRJ proizvodila je čuvena fabrika obuće u "Borovo", kod Vukovara.

BONUS VIDEO:

(Espreso.co.rs/Agencije)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.