SRBIJA JE U FINALU EVROPSKOG PRVENSTVA: Kovačevi ratnici u epskom meču srušili Trikolore pred 13 hiljada Francuza!
Odbojkaška reprezentacija Srbije, Foto: EPA/Yoan Valat

EVROPSKO PRVENSTVO ZA ODBOJKAŠE

Čudesni ''Orlovi'' utišali ''Bersi"

Objavljeno: 23:52h

Meč za pamćenje, za istoriju, za buduće naraštaje - odbojkaši Srbije su posle preokreta i velike drame savladali Francusku u Parizu rezultatom 3:2 (23-25, 25-23, 25-21,17-25, 15-7) i plasirali se u finale Evropskog prvenstva.

Izabranici Slobodana Kovača će u finalu igrati protiv Slovenije u nedelju od 17 i 30.

Gledali smo fantastičnu odbojku, sa mnogo preokreta i lepih poteza, a Orlovi su pokazali šampionski karakter i kada je bilo najpotrebnije igrali su najbolje. Francuzi su bili favoriti na ovom meču, još kada se na to pridoda da su Trikolori imali podršku više od 13 hiljada Francuza, onda vam je jasno o kakvom podvigu se radi.

1 / 5 Foto: EPA/Yoan Valat

Niko nas nije video u finalu pred početak Prvenstva Evrope, ali su naši odbojkaši predvođenim novim selektorom iznenadili celu sportsku javnost i dokazali nesporan kvalitet.

Aleksandar Atanasijević je sa 27 poena bio najefikasniji u našem timu, Uroš Kovačević je osvojio 18, ali bilo bi nepravedno ne pomenuti 10 zlatnih poena Srećka Lisinca ili osam poena Marka Podraščanina.

U francuskom timu prednjačio je Ervin Engapet sa 29 poena.

Slobodan Kovač
Slobodan Kovačfoto: AP

Večeras nije počelo najbolje za Orlove, pošto su izgubili prvi set, ali to kao da je dalo dodatnu snagu Srbiji, koja je uzvratila u drugom setu. Silovito smo ušli i zahvaljujući, pre svega, odličnom bloku trasirali put do izjednačenja. Francuzi su nam malo zakoplikovali na samom finišu, međutim, Kovačevi ratnici nisu se dali poremetiti.

Početak trećeg seta pripao je domaćinu, koji je poveo sa 5:1, potom je Francuska imala i 11:7, ali onda sledi serija od 5:0 u korist reprezentacije Srbije koja preuzima vođstvo i do kraja ga je učinila još ubedljivijim, do konačnih 25:21, za preokret u setovima.

Naravno, očekivao se žestok odgovor Francuza u četvrtom setu, to se i dogodilo, raspucani Ngape je pravio ubedljivo najviše problema našem timu, Kovačevi izabranici nisu imali pravi odgovor, ređale su se greške i relativno brzo je postalo jasno da će ovaj meč ući u peti set.

Francuska ga je dobila sa 25:17, ali u setu odluke potpuno drugačija slika na terenu.

''Orlovi'' su fenomenalno započeli ovaj deo igre, poveli sa 5:0, potom i sa 9:2, blistali su Atanasijević, Lisinac i drugovi i atmosfera u ''Bersiju'' je postajala sve mirnija, izuzimajući grupu srpskih navijača koji su bili sve glasniji.

A kada je Srbija povela sa 13:6, slavlje je polako moglo da počne.

Sva dešavanja sa meča mogli ste da pratite na našem lajv-blogu

15:6 - POBEDAAAA!!!!!! SRBIJA JE U FINALU EVROPSKOG PRVENSTVA!

14:6 - Meč lopta za Srbiju! Ajmo Srbi, još malo!!!

13:6 - As Lisinca!!!

11:5 - Prolazi Atanasijević.

9:4 - Sjajni Engape. Fantastična igra najboljeg poentera Evropskog šampionata

9:2 - Nezuastavlji Bata Atanasijević dobija duel 1 na 1! Ajmo, Srbija!

8:2 - Lisinac čudesno smečuje!

6:2 - Smanjuju Francuzi.

6:1 - Blok Kovačevića!

5:1 - Poje donosi Francuzima prvi poen u petom setu.

5:0 - Idemo!!!! Fantastična igra Orlova! Odlični servisi Petrića.

4:0 - Početak iz snova - sjajan blok Podraščanina.

3:0 - Nekontrolisani potez Engapeta. Loran Tili uzima tajm-aut.

2:0 - Ide i Bata Atanasijević na 20 osvojenih poena.

1:0 - Sjajan početak za Orlove - izvanredan blok Kovačevića.

V SET

1 / 2 Foto: EPA/Yoan Valat

17:25 - Francuska je zasluženo osvojila četvrti set. Drugog finalistu Prvenstva Evrope odlučiće peti set.

17:24 - Set lopta za Francusku.

17:23 - Blok Jovovića. I dalje se ne predajemo.

14:22 - Ovaj set je najverovatnije izgubljen i veoma je važno da Srbija ne izgubi energiju

13:20 - Šesti poen Petrića, ali i dalje smo daleko od protivnika.

10:18 - Paralela Boajea. Velika prednost Trikolora.

9:16 - Dvadeseti poen Ervina Engapeta. Biće teško da se vratimo u ovaj set.

8:14 - Francuzi igraju bez greške.

8:12 - Ivović se inteligentno snašao na mreži.

7:12 - Ne idu dobro stvari u četvrtom setu, Francuzi imaju prednost od pet poena. Čekamo reakciju Srbije.

5:6 - Briljantan i lukav potez Kovačevića, imao je malo prostora za manevar, ali je prebacio i od ruke blokera iznudio novi poen.

3:4 - Francuzi stiču minimalnu prednost na početku četvrtog seta.

IV SET

25:21 - Srbija vodi 2:1!!!! Preokret izabranika Slobodana Kovača. Engapet se upecao. 11 greškom Francuske okončan je treći seti.

24:21 - Fantastičan smeč Atanasijevića!

23:21 - Dva poena dele Srbiju od preokreta.

22:21 - Smeč Ervina Engapeta.

21:20 - Biće drame u završnici.

21:19 - Poje probija dvojni blok.

21:18 - Greška Engapeta na servisu.

1 / 2 Foto: AP/ Michel Euler

20:17 - Ponovo maestralni Kovačević. Tajm-aut za Francuze.

19:17 - Kad je bitno Uroš Kovačević - blok je najače srpsko oružje na večerešnjem meču.

17:17 - Prvi poeni Uroša Kovačevića u ovom setu.

15:16 - Biće drame u trećem setu, igra se poen za poen, a Engapet dolazi do svog 15 poena na meču.

12:13 - Opet vode Francuzi - upecao se Atanasijević.

11:11 - Izjednačenje - ponovo greška Linela.

10:11 - Peca se Linel. Odlično funkcioniše blok Srbije u ovim momentima.

9:11 - Ne da Atanasijević Linelu da prođe!

7:11 - Rasplamsala se borba u trećem setu, gledamo odličnu odbojku.

7:8 - Strašan blok Srećka Lisinca!

6:8 - Reakcija naših odbojkaša, smanjili smo prednost Francuza.

4:8 - As Engapea. Tajm-aut Bobe Kovača.

4:7 - Francuska ponovo ima plus tri. Boje osvaja poen.

2:5 - Lepa akcija srpske reprezentacije, posle koje je Atanasijević poentirao. Mnogo loših odluka sudija.

1:5 - Treća greška naših odbojkaša u ovom setu.

1:3 - Bolje su Francuzi otvorili set.

III SET

25:23 - Nagazio je liniju Linel i Srbija konačno osvaja set. Uspeli smo da izjednačimo posle male drame na kraju drugog seta.

24:23 - As Linela.

24:22 - I dalje ne uspevamo da materijalizujemo prendost.

24:21 - Francuska je spasila tri set lopte. Tajm-aut Kovača.

24:18 - Marko Podračanin odlično smečuje i Srbija će imati šest vezanih set lopti.

23:18 - Idemooo!!! As Srećka Lisinca.

21:18 - Levur dolazi do prvog poena na meču. Od prethodnih devet poena, sedam su osvojili Francuzi.

21:16 - Servis greška za Francusku. Veoma smo blizu da izjednačimo u setovima.

19:14 - Francuzi vezuju tri poena.

19:11 - Atanasijević probija dvojni blok Francuza, ovo mu je 11 poen.

17:10 - Nova majstorija Kovačevića. Veliku prednost imamo u drugom setu.

16:10 - Bravo za Uroša Kovačevića, koji zakucava loptu u polje Francuza.

14:10 - Engapet pokazuje svoj talenat i postiže poen.

13:9 - Linel prekida seriju Orlova.

13:8 - Fantastičan blok Podraščanina. Promenila se situacija na terenu.

11:8 - Greši Linel na servisu, a već u sledećem napadu sjajan blok Srbije.

9:6 - Ispravlja se Lisinac.

7:6 - Upecao se Lisinac... Šteta... Francuzi smanjuju prednost Srbije.

5:4 – Le Gof prolaz. Budi se domaći tim. Na idealan tim srpskog tima, Francuzi dolaze do izražaja preko visokih srednjaka.

5:2 - Proradio je servis srpskog tima, a na to su se nadovezale i greške Francuza, silovito je krenula Srbija.

II SET

23:25 - Linel prolazi iz zone četiri i donosi Francuzima prvi set.

23:24 - Ne da Uroš Kovačević Francuzima prvi set.

22:24 - Set lopta za Francuze.

22:23 - Nekako smo uspeli da se odbranimo, a Atasijević je odlično improvizovao.

21:23 - Engape sjajno smečuje.

21:22 - Marko Podraščanin uzima veoma bitan poen. Selektor Francuske je uzeo tajm-aut.

20:22 - Vezali smo dva poena u veoma bitnom momentu, Jovović se dobro snašao na mreži.

18:21 - Greše Francuzi. 10:8 je odnos u greškama. Iako više greše, Francuzi vodei i sve su biliži osvajanju prvog seta.

17:21 - Lisinac greši na servisu.

17:20 - Atanasijević beleži svoj četvrti poen.

16:20 - Veliku prednost imaju Francuzi u završnici prvog seta, pa je Kovač morao da uzme drugi tajm-aut.

14:17 - Poje je nerešiva enigma za našu odbrane, peti poen za odbojkaša Francuske.

13:16 - Srećko Lisinac dolazi do prvog poena iz igre, ali i dalje vode Trikolori.

11:14 - Posle odlične odbrane Atanasijevića usledio je jako dobar napad Srbije i poentirao je Petrić.

8:13 - Dobra serija za Francuze - reaguje Slobodan Kovač tajm-autom.

8:9 - Sjajno je servisom uzvratio Lisinac, pa smo na minimalnoj razlici!

5:8 - Nekoliko kontroverznih odluka sudija, a Francuska na krilima Linela dolazi do prednosti.

2:4 - Sramna odluka sudije, koji je prekinuo poen zbog tehničkih problema. Imali smo kontru i šansu za brejk poen, ali sudija je nije pustio da se odigra poen.

1:4 - Sjajan smeč Linela, Trikolori igraju nošeni podrškom sa tribina.

0:2 - Francuzi su bolje otvorili meč.

21:00 - Počelo je poufinale. Domaćin će imati izvanrednu podršku, pošto nema slobodnog mesta na tribinama.