GOTOVO JE! SRBIJA JE PRVAK SVETA! Odbojkašice slomile Italiju u dramatičnom finalu i osvojile istorijsko zlato!
Srpske odbojkašice su prvakinje sveta, Foto: EPA/Kiyoshi Ota

sp u japanu

Sva dešavanja sa meča ste pratili na našem lajv-blogu

Objavljeno: 16:49h

Srbijo, raduj se, imaš nove svetske šampionke! Odbojkašice Srbije su prvakinje planete!

Naše zlatne "gracije" su u finalu Svetskog prvenstva pobedile Italiju 3:2 po setovima 21:25, 25:14, 23:25, 25:19, 15:12 i stigle do prvog svetskog zlata u istoriji naše odbojke.

Bravo, devojke! Bravo, žene! Bravo, kraljice naše!

Uh kakav je to bio meč! Samo za one prave sladokusce, ali i za one sa debelim živcima sa mnogo preokreta!

Počelo je loše po izabranice Zorana Terzića i izgubljenim prvim setom koji je možda bio odigran i najslabije na celom prvenstvu.

Ipak, uzvraćeno je neverovatnom kanonadom Tijane Bošković I Brankice Mihajlović u drugom setu, kada je prosto smazana Italija.

I onda je krenula borba nerava i živaca. Naše su popustile u samom finišu trećeg seta, ali su potom se podigle sjajno u četvrtom, konstantno bile u vođstvu, a fantastični servisi Mihajlovićeve i Veljkovićeve su nam doneli izjednačenje.

Na kraju je, apsolutno opravdano morao da odlučuje taj peti set, a u njemu neverovatna drama.

Krenule su Italijanke dobro, ali potom počele da greše i dozvolile našima da povedu, da bi potom opet one otišle sa prednošću na tehnički tajm-aut posle koga ne teren izlazi furiozna Srbija.

Sigurna igra u odbrani, sa minimalnim greškama, puna samopouzdanja Tijana Bošković, Brankica Mihajlović neumoljiva u napadu i to je bio recept za pobedu i istorijsko svetsko zlato.

Najbolja u našem timu bila je Tijana Bošković sa 26 poena, a pratila je Brankica Mihajlović sa 19. Zlata vredni su bili blokovi Stefane Veljković i Milene Rašić koje su osvojile po 10 poena.

Poeni srpskih odbojkašica u finalu
Poeni srpskih odbojkašica u finalu foto: Printscreen/japan2018.fivb.com

U timu Italije ponovo fantastična Paola Egonu sa 33 poena i ona namk je zadala najviše muka. Posle nje sledi Boseti sa 14, a na kraju Sila sa 10 osvojenih poena.

Poeni odbojkašica Italije u finalu
Poeni odbojkašica Italije u finalu foto: Printscreen/japan2018.fivb.com
1 / 14 Foto: Promo/OSSRB

Sva dešavanja sa meča ste pratili na našem lajv-blogu:

15:12 - GOTOVO JE! Srbija je prvak sveta!

14:12 - Još samo poen!

13:11 - Još samo malo, Srbiju dva poena dele od svetske titule posle poena Tijane Bošković.

10:9 - Uhhh, kakva šteta! Imali smo kontru koju nije iskoristila Mihajlovićeva.

9:8 - Tijanaaaa Bošković! Sada ponovo vodi Srbija!

Tijana Bošković
Tijana Bošković foto: ossrb.org

7:8 - Tehnički tajm-aut. Sledi odlučujući period meča.

4:6 - Italija konstanto u vođstvu, naše moraju da stabilizuju prijem pod hitno! Promena na srednjem blokeru, ušla je Stevanović umesto Veljković.

4:4 - Greške Mirijam Sile su nam omogućile d ase vratimo u ovaj set.

0:2 - Greška iz servisa Rašićeve, a potom loš prijem Buše i terzić odmah traži tajm-aut.

IV SET

25:19 - To je to! Srbija je izjednačila u setovima i gledaćemo odlučujući peti set. Ko će biti novi šampion sveta.

21:17 - Bila nam je potrebna Tijana Bošković sada i pojavila se, a odmah potom i prvi tempo za Veljkovićevu. Sve smo bliže odlučujućem petom setu.

17:13 - Ništa ne prepušta slučaju Terzić, odmah je zatražio tajm-aut posle dva uzastopna poena za "azurine".

Bjanka Buša i Silvija Popović
Bjanka Buša i Silvija Popović foto: ossrb.org

16:11 - Na drugi tehnički tajm-aut zahvaljujući greškama Italijanki naša reprezentacija odlazi sa prednošću od pet poena.

13:10 - Konsolidovale su se sada malo naše i opet dišu lakše na terenu.

9:8 - Velika serija italijanki na servisu Đenoveze koju nije prekinuo ni tajm-aut Terzića.

8:4 - Dva uzastopna poena Italijanki posle prvog tehničkog tajm-auta u četvrtom setu-

Sjajna je 19-godišnja Paola Egonu
Sjajna je 19-godišnja Paola Egonu foto: AP

7:2 - Nastavlja se serija sa servisa Mihajlovićeve, a Boškovićeva to koristi smečevima i blokom.

5:2 - Dobro naše ulaze u ovaj četvrti set. Daleko bolji servisi naših devojaka nam donose početnu prednost.

1 / 11 Foto: ossrb.org

23:25 - Tačno tako, ona dva loše odigrana napada su nas koštale seta. Egonu donosi Italijankama vođstvo 2:1 u setovima.

22:24 - Auuuu, loše odigrana dva napada naših odbojkašica. Prvo zaustavljena Buša, pa i Mihajlovićeve i Italija pred osvajanjem drugog seta.

21:21 - E tako to bude kad propustite priliku za +3. Odličan servis Veljkovićeve naše nisu iskoristile, onda je došao i blok Italijanki, pa je došlo izjednačenje.

20:18 - Preokret naših potpuni. Najpre se odlično snašla Mihajlovićeva, a potom Egonu ispucava loptu u aut.

18:18 - Pa tako je devojke! Čim se zapne u odbrani, čim se prijem smiri, dolaze i ostale stvari. Fantastičnim blokom Maje Ognjenović stižemo do izjednačenja.

13:16 - I na drugi tehnički tajm-aut odlazi Italija sa prednošću. Neophodan nam je dobar prijem, a ne bi bilo loše da padne i neki as ili blok.

12:15 - Sada problemi za naše igračice. Dva lošija prijema i ode Italija na +3.

Brankica Mihajlović
Brankica Mihajlović foto: ossrb.org

10:10 - Igra se poen za poen u ovom periodu. Mihajlovićeva i Boškovićeva su naše glavne udarne igle.

7:8 - Ipak Italija odlazi sa prednošću na prvi tehnički tajm-aut u trećem setu. Igra i jednih i drugih dostojna finala Svetskog prvenstva.

4:3 - Počela je da greši u prvom setu sjajna Paola Egonu. Sada je dve lopte ispucala u aut. Hvala joj.

1:3 - Sada opet slab ulazak u set srpskih odbojkašica. Ne sme se dozvoliti ponovo Italijankama da se razmahnu!

II SET

25:14 - Srbija osvaja prvi set fantastičnom igrom! Pregazile su naše igračice u ovom setu protivnice!

21:14 - Pajp za Mihajlovićevu, sve raznovrsnija igrača Srpkinja. Ovo sada već podseća na igre našeg tima tokom šampionata.

19:11 - Blokom sjajne Bjanke Buše stižemo do velikih 8 poena prednosti. Čudo treba da se desi pa da ne osvojimo drugi set.

16:11 - Naše devojke vrhunskom igrom stiču velikih 5 poena prednosti.

13:10 - Daleko bolja igra srpskih odbojkašica u ovom periodu, probudila se Brankica Mihajlović.

11:7 - Sada odlična igra u polju Srpkinja, a uz to i dobri servisi Bjanke Buše. Stičemo osetniju prednost.

Bjanka Buša u napadu
Bjanka Buša u napadu foto: ossrb.org

8:6 - I sada naše devojke odlaze na prvi tehnički tajm-aut sa prednošću

6:5 - Konačno naše devojke da povedu malo u ovom velikom finalu! Tijana Bošković iz teške situacije osvaja poen.

2:4 - Fantatičan prijem Italijanki i to olakšava posao za Paolu Egonu, koja sada servira as.

I SET

21:25 - Gotov prvi set koji je pripao Italijankama! Mirijam Sila je iskoristila treću set loptu. Kod poslednjeg poena sudijska greška na štetu Srbije, jer je bilo "prljavo dizanje", ali arbitar je ostao nem.

19:22 - Konačno da se malo i naše devojke razigraju u odbrani, ali to je daleko od prepoznatljive igre Srbije na ovom šampionatu. Kasnimo na bloku konstanto.

16:21 - Ne pomažu ni tajm-auti Zorana Terzića. Prijem servisa nam je katastrofalan, a kada napadamo srljamo grlom u jagode.

15:18 - Odličnim blokom Milena Rašić sprečava maltene gubitak prvog seta, jer Italijanke otišle na velikih +5. Strašnih problema nam zadaje nova zvezda svetske odbojke Paola Egonu.

Tijana Boskovic je totalno van ritma
Tijana Boskovic je totalno van ritma foto: Odbojkaški savez Srbije

13:16 - I na drugom tehničkom tajm-aut Italija ima četiri poena prednosti. Vrlo loš nam je prijem servisa, na svakom gotovo imamo problema. Terzić glasno poručuje devojkama da su "tvrde".

11:13 - Konačno poen Tijane Bošković. Do sada su se Italijanke sjajno branile od njenih napada, rekli bismo da je naš korektor malo bio nestrpljiv da probije led u finalu.

8:11 - Uspeli smo da se primaknemo preko dobrih servisa Veljkovićeve, ali onda Sila na drugoj strani uzvraća poenom iz servisa.

Stefana Veljković
Stefana Veljković foto: ossrb.org

4:8 - Loš početak srpskih odbojkašica. Italijanke sjajnim servisima su stekle veliku prednost odmah na startu meča.

2:2 - Krenula je utakmica! Italijanke su povele 2:0, ali zahvaljujući dobrom bloku naših devojaka stigli smo do izjednačenja.

12:30 - Sve je spremno za početak finala Svetskog prvenstva u Japanu!