SLUČAJ BOBAN MARJANOVIĆ: Zašto je NAJEFIKASNIJI NAPADAČ U ISTORIJI NBA zakucan za klupu? (VIDEO)
Boban Marjanović uporno radi na svojoj fizičkoj spremi, Foto: Printscreen / Instagram / Boban Marjanović

nba liga

Bobi je mašina za postizanje koševa, ali njegov deficit u minutima provedenim na terenu pokazuje koliko se NBA liga promenila

Ako je verovati onome što piše Kris Hering, sportski novinar sajta Fivethirtyeight, najveći krivac za manjak minuta na terenu koji Boban Marjanović ima u svojoj NBA karijeri je - Nikola Jokić!!!

Dobro, i igrači slični Nikoli. Petice, veliki momci, koji mogu da igraju napad spolja, daleko od koša, i koji mogu da dovedu Bobana i njegov tim u veliku nepriliku, kad je reč o odbrani.

Prenosimo ovaj zanimljiv članak Krisa Heringa.

"Šta kad bih vam rekao da, u današnjoj statistikama opsednutoj NBA ligi - gde se sve može iseći i izmeriti, uključujući i ugao luka kojim lopta napušta ruku šutera, i dužina koraka igrača - možda i najefikasniji napadač u savremenoj NBA istoriji ne ustaje sa klupe u većini utakmica?

Ovo je realnost za 221 cm visokog centra Pistonsa Bobana Marjanovića, koji daje koševe kao niko drugi u ligi, kad je na terenu. Među igračima koji su u proseku davali 30 poena na 100 poseda lopte i igrali u najmanje 100 utakmica regularne sezone, niko nije ni blizu Marjanovićevog učinka, kad je reč o broju poena po upućenom šutu, a oni koji su mu najbliži ili su već u Kući slavnih ili će tamo biti jednog dana. On je trenutno takođe daleko najbolji igrač u NBA, kad je reč o poenima po jednom dodiru lopte, prema podacima sajta Second Spectrum.

Marjanović, 29-godišnji Srbin, koji nije draftovan u NBA, uspeo je da postigne ovo u relativnoj anonimnosti. I dok je miljenik zaluđenika za košarku i članovima Reddit zajednice koji su mu posvećeni, Boban neće igrati na ol-star utakmici sledećeg meseca, niti tinejdžeri u kolonama čekaju da kupe njegovu majicu u NBA prodavnici. A igrao je samo u 13 utakmica dosad ove sezone, što je jasan znak da njegova igra u napadu ne maskira njegove druge nedostatke, koji se jasno vide svaki put kad stane na teren. Jer, pošto mu nedostaje brzina stopala u odbrani, i uglavnom je "zakucan" za reket, njegovi protivnici - pogotovo visoki igrači koji imaju šut sa distance - mogu da koriste ovo u visokom pik-end-rolu.

Obe strane ovog dvoseklog mača bile su vidljive u porazu Pistonsa protiv Majamija u sredu, u utakmici u kojoj je Marjanović peti put počeo utakmicu kao starter, pošto je ol-star centar Andre Dramond presedeo meč zbog povrede rebara. Marjanović je prikazao svoj uobičajeni mekani osećaj oko koša, završivši utakmicu sa 15 poena, uz šut 5-8 iz igre, uz 8 skokova za samo 22 minuta. To što je uradio je na liniji njegovog dosadašnjeg učinka u karijeri od 1,62 poena po šutu iz igre.

Pa ipak, čak i uz takvu moć u napadu, Majami, koji je ubacio 17 trojki - najviše što je Detroit dozvolio ove sezone - "ganjao" je Bobana po parketu u odbrani, kad god su ubacili malu petorku igrajući sa Kelijem Olinikom na centru. U stvari, Olinik je ubacio 8 uzastopnih poena za samo dva minuta, donevši Majamiju seriju od 8:0. Ovo je nateralo trenera Pistonsa Stena Van Gandija da pozove tajm-aut i ograniči Marjanovićeve minute na vreme kad Olinik nije bio na petici.

Majami je pronalazio načine da iskoristi Marjanovićevo prisustvo u odbrani, ili bolje rečeno odsustvo, u tri navrata. U prvom napadu, Tajler Džonson je izašao iz bloka, ali Marjanović nije dovoljno brzo reagova, pa je to primoralo beka Detroita Redžija Buloka da brani i Džonsona i Olinika u istom napadu (naravno, nije mogao da stigne na vreme da odbrani otvoren šut Olinika za trojku). U drugom napadu, Marjanović je sačuvao Džonsona posle promene čuvara, ali Olinik je uspeo da uhvati promašenu loptu preko krila Detroita, koji su ostali sami u reketu. U trećem napadu, Olinik je imao potpuno otvoren šut u tranziciji, pošto Marjanović nije mogao da ga stigne.

Ovo objašnjava situaciju u kojoj je Marjanović postao jedna od najvećih šahovskih figura u košarci u poslednje tri sezone - neko ko može da izazove momentalnu zamenu u drugom timu, samo zbog svoje veličine i sposobnosti. Ali njegova situacija, kao istorijski efikasnog napadača koji ne igra redovno govori o tome kako je gomila igrača koji šutiraju sa distance u današnjoj NBA učinila život nemogućim za igrače od 210+ cm koji štite obruč i nemaju pokretnost koja im omogućuje da izađu iz reketa i brane se iza linije slobodnih bacanja.

- Teško je, jer imate posla sa mnogo momaka koji mogu stvarno da "rašire" igru, i morate biti u stanju da igrate odbranu na 8 metara od koša - rekao je Van Gandi za Marjanovića, koji je u prošloj utakmici upisao tek 100. minut u ovoj sezoni, a još nije odigrao 1.000 minuta u svojoj NBA karijeri, za 3 sezone.

- On mnogo radi na poboljšanju svog lateralnog kretanja u odbrani, tako da sam siguran da će biti spreman da igra protiv mnogih igrača. Ali kad je neko baš daleko od koša, onda je to baš teško za Bobana - rekao je Van Gandi.

Nekoliko brojki pokazuje koliko Marjanoviću teško ide sa visokim igračima koji igraju spolja. Dosad, ove sezone, on brani 14 šuteva na 100 pokušaja sa poludistance ili iza linije za 3 poena. Igrači protiv njega sa distance šutiraju za 15 odsto više nego što im je prosek, i ovo je najveći "hendikep" koji bilo koji centar u ligi donosi svom timu.

Ništa od ovoga ne pokazuje da Marjanović, koji je potpisao za Sparse kao slobodan agent 2015. godine, nema odbrambene kvalitete. Do ove sezone, on je uspeo da ograniči svoje protivnike na daleko manje poena od proseka, kad šutiraju iz reketa, što je rezultat njegovog ogromnog raspona od 233 cm i dohvata od 292 cm, što ga čini jednim od najvećih igrača u istoriji NBA. A da je imao dovoljno minuta da se kvalifikuje za top-listu, Marjanovićev ukupni procenat uhvaćenih skokova (21,9 odsto) bi ga locirao odmah iza bivšeg Pistona Denisa Rodmana, koji ima najbolji procenat svih vremena - 23,4 odsto.

Međutim, iznad svega, Marjanović je napadač. On je veoma dobar kad je reč o uspostavljanju pozicije pod košem.

A kad jednom uhvati loptu, on poseduje spektar poteza koji čine zadatak odbrambenog igrača još težim.

Van Gandi kaže da je deo izazova kad je reč o igri sa Marjanovićem - tajming. Boban može da igra dobro protiv jednog broja tradicionalnih centara u ligi, kaže Van Gandi. Ali ako tradicionalni centar počinje utakmicu, a zatim ga menja igrač koji voli da igra spolja, Van Gandiju je teško da pronađe scenario u kojem može da ubaci Marjanovića u akciju, a da ne izvuče Dramonda, svog najboljeg igrača, ili da ugrozi odbranu šuteva Detroita, što će da iskoristi centar koji napada spolja.

Marjanović već dugo zna da je razvoj brzine u odbrani ključ do više minuta na terenu.

- Ne možete da učinite nekog visokim poput mene, i ne možete da učinite nekog brzim poput Iša Smita (bek Detroita) - rekao je Boban, zaluđenik za teretanu koji se dobro seća vremena kad je na svojoj odbrani radio sa budućim stanovnikom Kuće slavnih Timom Dankanom.

- Ali ako možete da učinite mali napredak koji će vam biti od pomoći, i ako koristite mozak da učite, možete onda znati kako da reagujete pravilno na koji napad - dodaje Marjanović.

Trener San Antonija Greg Popovič, koji je trenirao Bobana kad je došao u NBA, i na kraju ga ubedio da prihvati mnogo bolji ugovor Detroita, priznaje da bi neko poput Bobana verovatno imao mnogo više uspeha u ranijoj eri košarke - kad su spori centri poput Rika Smitsa, Kevina Dakvorta i Bila Kartrajta igrali mnogo minuta svako veče i jedva da su izlazili iz reketa. Ali Popovič kaže da poštuje sav trud koji njegov bivši igrač ulaže, uprkos činjenici da postoje limiti kad je reč o onome što čovek može da uradi kako bi ispravio svoju slabost.

- Ti si ono što si. Naš posao je da utvrdimo ko su ovi momci stvarno. Ljudi pričaju kako se igrači menjaju. Neki momci dodaju veštine tokom karijere, ali ne menjaju svoju DNK niti svoje fizičke kapacitete i darove koje imaju. Neki ih imaju više od drugih. I s tim morate da računate - rekao je Pop, govoreći o Bobanu.