Košarkaši Real Madrida, Foto: EPA/TOMS KALNINS

Objavljeno: 21:13h
Završeno
20:53h

Košarkaši Real Madrida novi su šampioni Evrope.

Madriđani su u neizvesnoj završnici uspeli da preokrenu i savladaju Olimpijakos rezultatom 79:78 u finalu F4 u Kaunasu.

Izabranici Ćusa Matea su kao protiv Partizana i Barselone i protiv grčkog velikana uspeli da anuliraju zaostatak i stignu do neverovatne pobede.

Junak je bio Serhio Ljulj koji je čudesnom dvojkom doneo pobedu Realu 3.2 sekunde pre kraja meča.

Ovo je Madiđanima 11. titula u istoriji, a sigurno je i najluža i najneverovatnija, ako se setimo kako su pre svega izbacili Partizan.

Real Madrid nije odstupao od svog dobro poznatog šablona koji im je i doneo pobedu nad Partizanom, potom i Barselonom i doveo ih u finale Evrolige.

Par napada odbrana čovek an čoveka i onda prelazak na zonsku odbranu, što je Olimpijakos očigledno dobro spremio i trojkama namučio Real.

Ajzea Kenan se raspucao, a pratili su ga Saša Vezenkov i Kostas Papanikolao. U tim trenucima bivši košarkaš Partizana Najdžel Vilijams-Gos držao je Real u igri, ali su Pirejci stekli dvocifrenu prednost.

Olimpijakos je u jednom trenutku imao maksimalnih +12 (24:12), a onda je Ćus Mateo na teren poslao Maria Hezonju, koji se razgoropadio, pa je Real ubrzo smanjio na 29:27.

Usledila je rafalna paljba sa obe strane, videli smo čak osam promena vođstva, a na poluvremenu je bilo nerešeno 45:45.

Olimpijakos je šutirao 8 od 10 za dva i 8 od 22 za tri poena, uprkos tome da je španski tim maltene svih 20 minuta bio u zonskoj odbrani.

Sa druge strane je Real bio na 9 od 16 za dva poena i 7 od 14 za tri, a naravno Hezonja i Vezenkov bili su najefikasniji sa 12 odnosno 15 poena.

Ogromne drame bilo je i u nastavku. Olimpijakos je bio u prednosti maltene tokom celog toka meča, a rešenja za Realovu zonu često su pronalazili Vezenkov i Kenan.

Hezonja je bio miran u nastavku, ali se niotkuda pojavio Fabijan Kozer i držao Real u igri.

Imao je Olimpijakos dva poseda prednosti u poslednjem minutu meča i činilo se da će stići do trijumfa.

Ipak, trojku pogađa sjajni Ćaćo Rodrigez za 78:77, a onda je Real uspeo da se odbrani, a Serhio Ljulj posle tajm-auta na čudesan način postigne svoje prve poene i pogodi za 79:78.

Slukas nije uspeo da pogodi posle tajm-auta, pa je Real stigao do pobede.

Najefikasniji u pobedničkom taboru bio je Rodrigez sa 15 poena, Valter Tavareš dodao je 13 poena i deset skokova, Hezonja je imao 12, a Kozer 11 koševa.

U ekipi Olimpijakosa Vezenkov je ubacio 29 koševa, Kenan 21, Mekisik 14.

20:43h

40. minut - Tavareš kucanjem donosi važne poene Madriđanima. Kenan fintira i pogađa sa poludistance. Lepo je probio i pogodio Ćaćo. Odbranio se Real, a onda veliku grešku pravi Tavareš. Uspeo je Real opet da se odbrani. Rodrigez pogađa trojku. Nova greška Olimpijakosa, Real ima napad za pobedu. Tajm-aut Ćus Mateo. Serhio Ljulj postiže neverovatnu dvojku, Real vodi tri sekunde pre kraja, tajm-aut Barcokas. Slukas nije pogodio, Real je šampion Evrope, pobeda od 79:78.

20:39h

37. minut - Vokap još jednom ne pogađa za tri poena, lepu je šansu Olimpijakos propustio da se odlepi. Loš pokušaj Rodrigeza. Pogrešio je Vokap, ali je onda uspeo da zaustavi Ćaća u kontri. Sve sami loši napadi oba tima u ovim trenucima. Tehnička za Rodrigeza, posle faula nad Kenanom. Vezenkov je pogodio penal, a Kenan potom postiže samo jedan. 76:70.

20:32h

35. minut - Dva penala za Slukasa, sudije su gledale snimak i procenile da je faul bio pri šutu za dva poena. Grčki košarkaš polovičan, ubacio je samo jedan penal. Još jedna trojka Kozera. Čudesni Vezenkov, još jedna neverovatna trojka bugarskog rperezentativca. Rodrigez pogađa uz faul sada, a potom daje dodatni penal. Mekisik i Kozer ne ubacuju trojku. 74:70.

20:30h

33. minut - Pogađa Papanikolau, pa Tavareš uzvraća. Vezenkov iz velike daljine pogađa trojku, tajm-aut Real Madrid. Kozer pogađa posle minuta odmora za tri poena. Lepo se snašao i pogodio iz prodora Mekisik, ima 14 poena. Koraci Tavareša. 70:64

20:27h

31. minut - Počela je i poslednja deonica. Tehnička za Tavareša, Slukas ne pogađa slobodno bacanje koje je dobio. Mekisik nije uspeo za tri. Loš napad Reala i loš pokušaj za tri Gosa uz zvuk sirene. 63:59.

20:19h

30. minut - Gos postiže trojku, prvu na meču. Pogrešio je Nikolau, Gos fauliran, sa penala 2/2. Novi poeni Mekisika. Gos sada nije pogodio za tri,  a nije ni Mekisik. Slukas posle dugo vremena pogađa za dva poena. Izašla je lopta iz koša posle šuta Rudija Fernandeza, Olimpijakos posle tri četvrtine vodi rezultatom 63:59.

20:14h

27. minut - Još jedna greška Reala. Tajm-aut Ćus Mateo. Odbranio se Real, pa izveo još jedan užasan napad, Rudi je promašio sve prilikom šuta za tri poena. Rodrigez prekida seriju rivala, ali odmah uzvraća Vezenkov. 59:54

KK Olimpijakos, KK Real Madrid, Saša Vezenkov, Najdžel Vilijams-Gos, F4 Evrolige
20:10h

25. minut - Peta trojka nezaustavljivog Kenana. Odbranio se potom Olimpijakos. Kenan polovičan sa linije penala. Još jedan loš napad Reala, Gos je probao skoro s pola terena. Novi poeni Kenana. 57:52.

20:07h

23. minut - Nekoliko loših napada, pa novi poeni Tavareša, asistent je bio Musa. Vezenkov uz faul Hezonje stiže do novih poena. Bugarin potom pogađa i dodatni penal. Sjajan napad Reala i poeni Adama Hange. 51:52.

20:05h

21. minut Musa trojkom otvara drugi deo igre. Uzvraća Ajzea Kenan. 48:48.

19:42h

20. minut - Šekil Mekisik 2 /2 sa penala. Nova trojka Reala, sada je precizan i Musa. Slukas divno pronalazi Vezenkova, koji upisuje nove poene. Trojka Mekisika, izjednačenje u Kaunasu (45:45). Real je imao nekoliko napada, ali nije uspeo da poentira, pa je na poluvremenu nerešeno 45:45.

19:40h

17. minut - Mekisik prodire i poenitra uz faul Fernandeza, a potom promašuje dodatni penal. Trojka Entonija Rendolfa. Vezenkov čudesnim poenima posle promašaj Slukasa donosi prednost svom timu. Hezonja uzvraća trojkom. Kucanje Hezonja u kontri. 28:32.

Košarkaši Real Madrida
Košarkaši Real Madridafoto: EPA/TOMS KALNINS
19:34h

15. minut - Novi poeni Tavareša. Pogaća Ćaćo Rodrigez, vodi Real, tajm-aut Jorgos Barcokas. Trojka Šekila Mekisika, pa isto radi na drugoj strani i Kozer. Džoel Bolomboj se lepo snalazi i poentira. 34:34.

19:30h

13. minut - Kostas Slukas prekida seriju rivala trojkom, ali Serhio Rodrigez uzvraća odmah istom merom. Vezenkov 2/2 sa penala. Trojka Hezonje. 29:27.