DŽAN VODI DO LIGE ŠAMPIONA, BAJERN OBESMISLIO DERBI: Nemci dali crveni karton rasizmu! Debakl Ajntrahta!
Robert Levandovski, ilustracija, Foto: EPA/ LARS BARON

bundesliga, 30. kolo

Derbi opravdao očekivanja

Fudbaleri Borusije iz Dortmunda pobedili su večeras na svom terenu Hertu sa 1:0, u utakmici 30. kola Bundeslige.

Jedini gol postigao je Emre Džan u 58. minutu.

To je 19. prvenstvena pobeda Borusije Dortmund, koja zauzima drugo mesto na tabeli sa 63 bodova i ima sedam bodova zaostatka za vodećim Bajernom iz Minhena.

Herta je pretrpela 12. poraz i deveta je na tabeli sa 38 bodova.

Klubovi Bundeslige su i ove nedelje pokazali podršku pokretu "Životi crnaca su važni". Igrači Dortmunda i Herte su se pre utakmice rasporedili oko centra terena i kleknuli u znak protesta zbog smrti Afroamerikanca Džordža Flojda.

Fudbaleri Dortmunda zagrevali su se u crnim majicama na kojima su bile ispisane poruke: "Nema pravde, nema mira" i "Ujedinjeni zajedno".

Igrači Bajerna su pre utakmice sa Leverkuzenom nosili majice na kojima je pisalo "crveno protiv rasizma", kao i crne trake oko ruke na kojima je bila ispisana poruka "Životi crnaca vrede".

Fudbaleri Bajerna iz Minhena pobedili su u gostima Bajer Leverkuzen sa 4:2, u utakmici 30. kola nemačke Bundeslige.

Lukas Alario je u desetom minutu doneo prednost Bajeru, ali je gostujući tim do kraja prvog poluvremena preokrenuo rezultat.

Prvo je Kingsli Koman izjednačio u 27. minutu, a potom su u finišu poluvremena, u 42. i 45. minutu, Leon Gorecka i Serž Gnabri preokrenuli na 1:3.

Robert Levandovski je u 66. minutu povisio na 1:4, a poraz Bejera ublažio je Florijan Virc u 89. minutu.

Bajern je prvi na tabeli sa 70 bodova, dok je Leverkuzen peti sa 56 osvojenih bodova.

Fudbaleri Bajerna su se pred današnji meč u Leverkuzenu zagrevali u majicama na kojima je bilo ispisano: "Crveni karton rasizmu - BlackLiveMatters" i tako se pridružili protestima protiv rasizma nakon ubistva Afroamerikanca Džordža Flojda u SAD.

Fudbaleri Lajpciga i ;Paderborna odigrali su nerešeno 1:1.

Lajpcig je poveo u 27. minutu golom Patrika Šika i tu prednost je, sa igračem manje na terenu, čuvao do 92. minutu kada je Krisijan Štodik izjednačio na 1:1.

Lajpcig je treći na tabeli sa 59 bodova, ima bod manje od Borusije Dortmund, dok je Paderborn poslednji sa 20 osvojenih bodova.

Fudbaleri Fortune i Hofenhajma odigrali su nerešeno 2:2.

Domaća ekipa je povela golom Rovena Heningsa u petom minutu, da bi samo četiri minuta kasnije Benjamin Hubner dobio crveni karton i ostavio Hofenhajm sa deset igrača na terenu.

Medjutim, to nije poremetilo Hofenhajm pošto je Munas Dabur u 16. minutu izjednačio na 1:1, a potom je Stiven Cuber u 61. minutu doneo i prednost Hofenhajmu. Konačan rezultat postavio je Henings u 76. minutu sa penala.

Hofenhajm je šesti na tabeli sa 43 bodova, dok je Fortuna na 16. mestu sa 28 bodova.

Majnc je na gostovanju Ajntrahtu slavio sa 2:0 golovima Muse Niakatea i Pjera Kunde. Ajntraht je na 11. mestu na tabeli Bundeslige sa 35 bodova, dok je Majnc na poziciji 15 sa četiri boda manje.

Bundesliga, 30. kolo

Frajburg – Borusija M. 1:0 (0:0) (Petersen 58)

Leverkuzen – Bajern M. 2:4 (1:3) (Alario 9, Virc 88 – Koman 27, Gorecka 42, Gnabri 45, Levandovski 66)

Ajntraht F. – Majnc 0:2 (0:1) (Niakate 43, Malong 77)

Fortuna D. – Hofenhajm 2:2 (1:1) (Henings 5, 75 – Dabur 16, Cuber 61)

Lajpcig – Paderborn 1:1 (1:0) (Šik 27 – Štrodik 90+2) Borusija D. – Herta 1:0

(Džan 58)

nedelja: 13.30 Verder – Volfsburg 15.30 Union Berlin – Šalke 18.00 Augsburg – Keln