HRVAT NOKAUTIRAO SRBINA, PA MORAO NA SUD: Torcida se zbog Crvene zvezde okupila u Splitu!
Navijači Hajduka iz Splita, Foto: Printscreen/Youtube/Frane Kapić

da li se sećate?

Čuvena priča iz istorije jugoslovenskog fudbala

U subotu, 28. oktobara 1950., dalmatinski studenti u Zagrebu okupili su se s jasnom namerom. Impresionirani pričama o navijanju u Brazilu, odlučili su osnovati navijačku grupu, a glavni povod i motivacija bila je utakmica protiv Crvene zvezde koja se sutradan igrala u Splitu. Ta utakmica se igrala u sklopu predposlednjeg prvenstvenog kola i odlučivala je o šampionskoj tituli. Zvezda je ušla u susret bodovno poravnata s Hajdukom, ali sa boljom gol razlikom, tako da joj je i remi odgovarao. Ipak, Hajduk je imao na čemu temeljiti svoj optimizam jer je još uvek bio neporažen, a novoformirana navijačka grupa bila je garancija za fantastičnu domaćinsku atmosferu. Šok za publiku stigao je nakon pola sata igre, kada je za Zvezdu pogodio kapiten Rajko Mitić. Gostima je i jedan bod bio dovoljan. U drugom poluvremenu Hajduk je pritisnuo, ali sve do 15 minuta pre kraja nije uspio doći do izjednačenja. Tada je Bernard Vukas iz mrtvog ugla uspio pogoditi od stative i dao još malo vere svojoj momčadi.

Nakon jednog žešćeg prekršaja, Zvezdin bek Branko Stanković udario je Matošića. Stanković je u Split stigao tek na dan utakmice, a imao je tu nesreću da bude u vozu s pripadnicima Torcide, zbog kojih nije uspio zaspati. Umoran i iznerviran prekršajem, raskrvario je Hajdukovog kapitena koji mu nije ostao dužan. Matošić je tada doslovce nokautirao Stankovića koji je nekoliko minuta bio u nesvesti, a utakmica je nakratko prekinuta. Kada se sve smirilo, Hajduk je nastavio pritiskati, da bi četiri minute prije kraja Božo Broketa neobranjivo šutira sa 20-ak metara za 2:1. Navijači su tada uleteli u teren i utakmica je ponovno prekinuta. Slavilo se kao da je sudija već označio kraj, ali je ostalo još nekoliko minuta koje je trebalo odigrati. Kad se teren raščistio, hajdukovci su uspešno priveli utakmicu kraju. Ostala je još jedna domaća utakmica protiv Budućnosti, ali bilo je potpuno jasno da je Broketin gol bio taj koji će Hajduku donijeti prvu psleratnu titulu. Matošić završio na partijskom sudu Hajduk je te 1950. postao prvak bez da je doživeo poraz, što je bio jedini takav uspeh u istoriji bivše države. Ključna utakmica protiv Zvezde obeležena je brojnim problemima, a Frane Matošić je, iako nije dao gol, bio jedan od glavnih aktera. Zbog udaranja Branka Stankovića imao je problema. Doveden je pred partijski sud, gde su ga pitali kaje li se zbog učinjenog. - Kajem se što ga nisam još jače udario - u svom je stilu odgovorio jedan od najvećih kapetana splitskog kluba.