SVETI DAN SVIH ZVEZDAŠA: Pre tačno 31 godinu, Crvena zvezda je postala prvak Evrope! (VIDEO)
Zvezda na tronu Evrope 1991., Foto: Profimedia

sećanje na bari 1991

Stadion "Sveti Nikola" je, posle "Rajak Mitića", najdraže hodočašće svih "Delija"

Crvena zvezda je na današnji dan, 29. maja 1991. godine osvojila Kup šampiona, pošto je u finalu posle boljeg izvođenja penala pobedila Olimpik Marsej 5:3 (0:0).

Utakmica je odigrana u Bariju, a pošto nije bilo golova u regularnih 90 minuta igrani su produžeci.

U dodatnih 30 minuta takođe nije bilo pogodaka, a onda su crveno-beli posle izvođenja penala slavili sa 5:3.

Golove za Zvezdu sa 11 metara postigli su Prosinečki, Binić, Belodedić, Mihajlović i Pančev.

Za Francuze je tek od 112. minuta igrao Dragan Stojković koji je potom odbio da izvede penal protiv bivšeg kluba. Sadašnji selektor Srbije je bio besan na trenera Gutalsa zbog kasne izmene, a Zvezdi je najteže bilo dok je Piksi bio na terenu.

Crvena zvezda je do najvećeg uspeha u istoriji stigla bez poraza i tako se zlatnim slovima upisala u anale fudbala.

Crveno-beli su u prvom kolu tadašnjeg Kupa šampiona eliminisali švajcarski Grashopers. Zvezda je u osmini finala bila bolja od škotskog Rendžersa, u Beogradu je bilo 3:0, a u Glazgovu 1:1.

Rival crveno-belima u četvrtfinalu je bio prvak Istočne Nemačke Dinama iz Drezdena, a Zvezda je ponovo bila bolja. Crveno-beli su u prvom meču polufinala u gostima pobedili slavni Bajern 2:1, a u revanšu je bilo 2:2.