ISPLIVALO KOLIKO TAČNO GODINA IMA DANICA GRUJIČIĆ: Podatak je FRAPANTAN, ostaćete ZAKUCANI NA MESTU
Danica Grujičić, Foto: Nemanja Nikolić

paŽnja

ISPLIVALO KOLIKO TAČNO GODINA IMA DANICA GRUJIČIĆ: Podatak je FRAPANTAN, ostaćete ZAKUCANI NA MESTU

U mladosti je imala dve ljubavi koje se nisu ostvarile.

Objavljeno: 09:47h

Vredna, ambiciozna, uporna, istrajna, posvećena, borbena, stručna, profesionalna, ali i tvrdoglava i svojeglava, epiteti su kojima kolege i pacijenti opisuju novu ministarku zdravlja prof. dr Danicu Grujiči (64). Oni koje je spasila malignog tumora ili je od smrtnog ishoda bolesti sačuvala život nekog njima bliskog, ne slušaju o čemu govori kada javno istupa u svom političkom angažmanu, ali oni drugi, kojima nije bila potrebna lekarska pomoć žene koju zovu „aždaja“, prevrću očima na njeno mesto u Vladi Srbije, zbog spornih izjava kojima puni svoju biografiju. Ipak, malo ko zna detalje iz privatnog života profesorke Grujičić, najčuvenije neuroonkološke hirurškinje u regionu i jedne od najboljih u Evropi, o dve velike ljubavi iz mladosti koje, spletom okolnosti, nije uspela da ostvari, o njenoj svakodnevici koja nije nimalo laka, ali, kako kaže, „što je izazov veći, pobeda je slađa“.

„Dana je jedna od retkih osoba koja je uvek mogla da „tka na tri razboja istovremeno“. Kad sam odlazio u penziju, nju sam predložio da me nasledi na mestu predsednika Društva Srbije za borbu protiv raka jer to je bilo potpuno logično. Samo je ona mogla da vodi Društvo kako treba. U jednom mandatu bila je predsednik Društva, direktorka Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije i načelnica na Neurohirurškoj klinici za pedijatrijsku onkologiju centralnog nervnog sistema. Sve tri funkcije obavljala je bez greške i zaostajanja“, priča za Zadovoljna.rs prof. dr Slobodan Čikarić, onkolog i radiolog u penziji.

Osiromašeni uranijum i rak

„Na istraživanju o osiromašenom uranijumu radio sam zajedno sa doktorkom Grujičić. Nas dvoje utvrdili smo vezu između osiromašenog uranijuma i sve veće pojave kancera u našoj populaciji, u svim delovima Srbije, što je posledica NATO bombardovanja 1999. Dana je vrhunski stručnjak u svom poslu i veoma je vredna, uporna i kolegijalna sa svima. Nikada nije bila nadmena ili oštra prema mlađim kolegama, kao pojedini stariji lekari, već vrlo korektna i uvek je želela da im prenese svoje znanje“, kaže prof. dr Čikarić.

Produžena ruka boga

Danica Grujičić mozak vidi kao svemir, nervnu ćeliju kao zvezdu, a svaku potpornu ćeliju kao planetu, izjavila je jednom prilikom.

„Obožavam hirurgiju zato što je konkretna i odmah se vide rezultati. Kad spasim pacijenta osećam se kao produžena ruka boga”, navela je prof. dr Grujičić, u jednom nedavnom intervjuu.

Život u Rusiji i nesuđena karijera u avio industriji

Doktorka Grujičić rođena je u Užicu, ali je srednju školu završila u Moskvi, a potom je na Drugom moskovskom medicinskom institutu „N.I. Pirogov“ upisala Medicinski fakultet. Međutim, to nije bila njena prva želja. Ljubav prema avionima bila je nekada mnogo jača, a želela je da se bavi konstrukcijom ovih letelica.

“Zbog očevog posla preselili smo se u Rusiju, a tamo, kao stranac, nisam mogla da studiram na Avio-institutu, pa sam upisala medicinu”, ispričala je doktorka, koja je kasnije školovanje nastavila na Medicinskom fakultetu u Beogradu, diplomirala i magistrirala 1987, a doktorsku disertaciju odbranila je 1996.

Bila je prva žena šef Katedre hirurgije sa anesteziologijom od osnivanja Medicinskog fakulteta u Beogradu, načelnik Centra za neuroonkologiju Klinike za neurohirurgiju KCS i od 2009. redovni profesor Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, od maja 2019. je na mestu direktorke Instituta za onkologiju i radiologiju u Beogradu, a svake godine uradi više od 300 najkomplikovanijih neurohirurških intervencija.

Ne ide kući i spava na poslu

Za doktorku Grujičić kolege kažu da je toliko posvećena poslu, da često spaja nekoliko smena i retko kad odlazi kući.

„Ona je žena za koju stvarno možete da kažete da je zmaj. Ne poznajem nikoga u medicini ko radi kao ona. Svaki put kad sam je zvao oko neke konsultacije i pomoći, rekla bi mi da dođem uveče na kliniku, pa da vidimo šta može da se uradi. Uvek je bila tamo od šest ujutru, a onda bi ostajala do ponoći. Dešavalo se da prespava u bolnici, iako nije dežurna tokom noći. Jednostavno, njoj je klinika druga kuća, a ne mrda dok ne završi započeti posao“, kaže za Zadovoljna.rs dr Momčilo Moma Jakovljević, hirurg i Danin dugogodišnji prijatelj.

U mladosti je imala dve ljubavi koje se nisu ostvarile.

00:16

Doktor Vladimir Arsenijević sačekao baku na ulaznim vratima Urgentnog centra

(Espreso/ Zadovoljna/Ana Marković/Prenela P.V.)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.