"SAMO 10 ODSTO SRPKINJA DOJI, ŠTA GLUMITE?" Nani je OBJAVOM razbesnela ŽENE, OTVOREN LOV NA VEŠTICE PO TVITERU!
Ilustracija, Foto: Profimedia

provokacija

"SAMO 10 ODSTO SRPKINJA DOJI, ŠTA GLUMITE?" Nani je OBJAVOM razbesnela ŽENE, OTVOREN LOV NA VEŠTICE PO TVITERU!

Kako bismo proverili da li je navedeni procenat žena koje doje u Srbiji zaista 10 odsto, istražili smo relevantnu statistiku

Objavljeno:

Godinama unazad beleže se napori da se poveća broj žena koje doje i da dojenje u Srbiji bude masovnije.

Jedna objava na tu temu izazvala je veliku pažnju na Tviteru, a korisnica Nani navela je statistiku koju je, kako je napisala, čula na televiziji:

"U Skandinaviji 90% žena doji a u Srbiji samo 10% U RS nije ništa bolje Šta glumite?", navodi se u objavi.

Kako bismo proverili da li je navedeni procenat žena koje doje u Srbiji zaista 10 odsto, istražili smo relevantnu statistiku.

U UNICEF-ovom izveštaju iz 2019. godine navodi se da je u našoj zemlji zabeležen značajan napredan u nekoliko oblasti dobrobiti dece. Jedna od tih oblasti je i dojelje.

U 2019. godini, 24% dece uzrasta 0–5 meseci je isključivo dojeno, dok je u 2014. godini ta stopa iznosila 13%, navodi se u podacima UNICEF-a.

1 / 4 Foto: Profimedia

Mnogi korisnici i korisnice Tvitera ostavili su komentare ispod tvita o dojenju u Srbiji:

Šta mislite o ovome? Pišite nam u komentarima.

Podsetimo, gastroenterolog dr Vojislav Perišić govorio je o značaju dojenja, osvrnuvši se i na situacije kada novopečena majka nema dovoljno mleka

"Dojenje je sveta dužnost svake majke, dojenje se mora poštovati, ali moramo i razumeti i podržati majku koja kaže: "Ja imam sve manje mleka, beba mi nije zadovoljna", započeo je dr Perišić izlaganje.

"To su dva hormona koja svaka žena luči: prolaktin i oksitocin. To je interesantan spoj; beba je na dojci, uzima bradavicu, a neuralni signal ide u mozak i mozak luči dva hormona koji utiču na mlečnu žlezdu. Ja sam svojim očima video ženu kojoj za vreme dojenja ide mlaz mleka, to je onaj oksitocin koji utiče da mlečna žlezda pumpa mleko. Gluposti su da veličina grudi utiče na produkciju mleka. To svaka majka može", dodao je on.

dr Perišić
dr Perišićfoto: Printscreen/youtube/PRVA

Perišić je akcentovao da je dojenje i podsticanje dojenja jako dobro, ali da je veliki problem stres porodilja:

"Kada majka dođe kući ona mora da bude i dobra majka - da beba napreduje, da je doji, da napreduje, i dobra supruga, i dobra snaja, da joj dolaze gosti, na nju padne toliko obaveza da ne zna na koju pre da odgovori. Ali njen najvažniji zahtev je mleko za bebu. Dakle, ona mora da se opusti, odmori, da se stvore uslovi za nju. Glavno je da se odmori intelektualno i emocionalno da bi dojila bebu, a posebno u u prva tri meseca, oni su krucijalni. Stres majke je glavni faktor koji utiče na to da se mleko smanji".

"Majka dojilja je zakon, a suprug treba da radi sve u kući i da na nju padne samo briga za bebu i igra sa bebom", zaključio je ovaj gastroenterolog.

(Espreso)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.