MAĐARSKA JE VATERPOLO PRVAK SVETA: Grci u STRAŠNOM finalu pali posle 7 penal serija, i dalje sanjaju zlato!
Vaterpolisti Mađarske, Foto: EPA/Szilard Koszticsak

sp u vaterpolu, finale

Ovo je četvrto zlato Mađara, koliko ima i Italija, dok Srbija ima rekordnih pet

Objavljeno: 13:24h

Reprezentacija Mađarske je osvojila Svetsko prvenstvo u vaterpolu u japanskoj Fukuoki pobedom nad Grčkom 10:10 (4:2, 1:2, 2:3, 3:3), pa penalima 4:3.

Ovo je četvrto zlato Mađara, koliko ima i Italija, dok Srbija ima rekordnih pet (dve kao Jugoslavija, jednu kao SCG),, a Grci su propustili priliku da po prvi put postanu prvaci sveta. Ipak, ovo im je najbolji rezultat u istoriji jer su dosad imali tri bronze.

Bronzanu medalju osvojila je reprezentacija Španije, koja je u meču za treće mesto slavila protiv Srbije sa 9:6.

Najefikasniji u redovima novih šampiona sveta bili Marton Vamoš i Đorđo Zalanki sa po četiri postignuta gola, dok se Kristijan Manherc tri puta upisao u strelce. U timu Grčke najbolji je bio Konstantinos Genigunjas sa pet golova.

Finale je bilo vrlo izjednačeno. Mađari su vodili 4:2 na kraju prve deonice i to je bila jedina dvocifrena prednost nekog tima.

Grci su do poluvremena smanjili na 4:5, a onda preokrenuli početkom treće deonice, da bi mađarske "Ajkule" izjednačile na samom kraju tog dela - 7:7.

U poslednjoj četvrtini Mađarska je vodil, Grčka stizala, da bi onda Heleni propustili zicer na minut do kraja - odbranio je Soma Vogel.

Mađari su posle tajm-auta prokockali napad olako, ali ni Grčka nije iskoristila igrača više. U kontri su Mađari pogodili prečku i stiglo se do penala.

Aleksandros Papanastasju, Deneš Varga, Vaterpolo reprezentacija Mađarske, Vaterpolo reprezentacija Grčke

U prvoj seriji je Zerdevas odbranio Vargi, a Vogel Fortunisu pa je ostalo 0:0.

Vamoš je zatim pogodio za Mađare, a Papanastasju za Grke - 1:1.

Zalađ je u trećoj seriji vratio prednost Mađarima, da bi Vogel odbranio Gkivecisu - 2:1.

Janšik je zatim pogodio stativu, ali je Vogel odbranio još jedan penal - 2:1.

Feketi nije iskoristio meč-loptu, Zerdevas je odbranio. Dunijas je morao da pogodi i učinio je to - 2:2.

Varga nije opet pogrešio u dodatnoj seriji, nije ni Fortunis - 3:3.

Vamoš je opet bio neumoljiv, a Papanastasjuu je sjajni Vogel odbranio - 4:3.