SPREMITE KUVANI PARADAJZ ZA ZIMNICU BEZ KONZERVANSA: Priprema se MALO razlikuje, a MNOGO je ZDRAVIJI (RECEPT)
Priprema paradajza za kuvanje, Foto: RINA

spremite se

SPREMITE KUVANI PARADAJZ ZA ZIMNICU BEZ KONZERVANSA: Priprema se MALO razlikuje, a MNOGO je ZDRAVIJI (RECEPT)

U nastavku sledi objašnjenje kako da pripremite kuvani paradajz bez konzervansa, ali i kako da pripremite kuvani paradajz sa konzervansom

Objavljeno:

Zimnica se već sad sprema, ako želite dobar kuvani paradajz, treba vam vremena i strpljenja, i imaćete ga za narednih godinu dana. Upustite se u pripremu ovog savršenog napitka koji se u sve meša.

U nastavku sledi objašnjenje kako da pripremite kuvani paradajz bez konzervansa, ali i kako da pripremite kuvani paradajz sa konzervansom. Proces pripreme se vrlo malo razlikuje.

Potrebni sastojci za pripremu su:

  • 10 kilograma paradajza
  • Po ukusu – so, šećer i začini, konzervans i ulje
Kuvani paradajz
foto: Printscreen/Youtube/ Jelajelena Petrovic

Postupak pripreme:

  1. Priprema kuvanog paradajza polazi od odabira samog paradajza, pa tako, birajte zdrav i dobro zreo paradajz. Svakako ne truo, ili zelen. Ukoliko ima nekih trulih ili oštećenih, zelenih delova, odstranite. Još je bitno da napomenem, a to sigurno već i sami znate, birajte organski, domaći paradajz. Pre svega jer je dosta sočniji, i zdraviji.
  2. Paradajz zatim oljuštite, ukoliko nemate mašinicu koja odvaja ljuske od soka. Da biste ga lakše oljuštili, potrebno je da ga na 10ak minuta potopite u topliju vodu, i kožica će se dosta lakše skidati. Očišćen paradajz isecite na polovine, četvrtine, odnosno manja parčad.
  3. Ako imate mašinicu koja odvaja ljuske, onda paradajz samo dobro operite kroz nekoliko voda, pa takodje isecite na manje komade. Tako će lakše i brže ići mlevenje.
  4. Ako obezbedite sebi električnu mašinicu za mlevenje, odradili ste pola posla. Nažalost, mi smo uzeli jednu i bila je potupno ne-praktična! Izgubili smo dosta više vremena i na kraju odustali. Možda vi pronadjete onu koja je prava, pa olakšate sebi posao.
  5. Dakle, odabran paradajz je potrebno oljuštiti ili dobro oprati, pa iseckati na manje komade.
  6. Pripremljen paradajz zatim meljite na mašinici koju imate.
  7. Kako meljete, tako sipajte u odgovarajuću, u ovom slučaju veliku šerpu. Možete pripremiti manju ili veću količinu, u zavisnosti od vaših potreba naravno.
  8. Kada sameljete svu količinu, šerpu prebacite na ringlu ili šporet, pa krenite sa krčkanjem. Neka se krčka na umerenoj temperaturi do pred kraj….
  9. Što se tiče začina, u mleven paradajz možete dodati zaista mnooogo toga. Beli ili crni luk, peršun, mirodjiju, biber.. Možete dodati i koju ljutu papričicu, ako želite da paradjaz bude ljut. Zapravo, jedna mala papričica na ovu količinu neće smetati ni onome ko ne jede ljuto (kao, na primer, meni), već će pojačati intenzitet ukusa. Dobro je, i preporučujem.
  10. U kuvani paradajz se najčešće dodaje i šećer, jer on neutrališe njegov kiseli ukus. Vi možete i ne morate, po ukusu. Ako dodajete šećer, svakako ne morate mnogo, na primer dodajte 2-3 kašike na ovu količinu. Što se tiče soli, to morate po ukusu takodje. Dodajte bukvalno kašičicu po kašičicu dok ne pogodite ukus.
  11. Dakle, kada krenete sa kuvanjem paradajza, tada dodajte začine po želji. Što se tiče konzervansa, njega ćete dodati pred kraj kuvanja.
  12. Samo vreme kuvanja zavisi od dosta toga, pre svega jačine ringle ili vatre u šporetu. Nemojte pojačavati temperaturu da ne bi izgorelo, ukoliko ne možete sve vreme da mešate. Neka bude umerena temepratura, a gotovo je obično kroz nekih 1-2 sata.. Znaćete da je gotovo, zapravo, kada se ukuva nekih 2cm.
  13. Sklonite sa ringle, pa u vreo kuvani paradajz dodajte konzervans – ukoliko želite, i dobro promešajte, pa poklopite šerpu. Ostavite da paradajz odmori, ali ga u flaše sipajte dok je još topao, nakon otprilike 10-15 minuta.

U medjuvremenu dok paradajz odmara, vi pripremite flaše.

Kako se sterilišu flaše?

  1. Pre nego šta planirate da pravite kuvani paradajz potrebno je da željene flaše dobro operete tečnošću i toplom vodom, ili mešavinom sode i sirćeta. Ostavite ih zatim da se osuše preko noći, ili jedan ceo dan.. Sutradan, neposredno pre sipanja u flaše, ponovo ih operite pod mlazom tople vode, pa poredjajte na odgovarajući pleh.
  2. Tako mokre ubacite u zagrejnu rernu na 100-150 stepeni, pa ostavite da se osuše i sterilišu.
  3. Bolje je da temperatura niža, kako ne bi popucale, pa preporučujem 100 stepeni. Potrebno je otprilike 20ak minuta da se osuše i sterilišu. Kada ih vadite iz rerne, budite pažljivi jer su vrele!
  4. U tople flaše sipajte topao kuvani paradajz, zatim dobro zatvorite. Umotajte flaše u deblje ćebence, pa ostavite da tako odmore preko noći, kako bi se postepeno ohladile. Time takodje produžavate rok trajanja. Nakon što se flaše, odnosno kuvani paradajz sam ohladi, odložite u špajz, odnosno na neko hladnije i tamnije mesto.
  5. Ispratite ove korake jer su veoma bitni, to će sprečiti da paradajz ubudja i pokvari se. Posebno je važno da to ispratite ukoliko ne stavljate konzervans. Ukoliko pravite manje količine, odnosno samo par flaša, onda napravite mesta u frizu pa tu držite, svakako će duže potrajati. Još, ukoliko pravite bez konzervansa, odredjenu količinu možete da zaledite pa vadite po potrebi. Posebno ako od kuvanog paradjaza pripremate sos, ili čorbu..

SAVET: Jedna ljuta papričica, malo bibera i belog luka uvek dobro dodju. Na taj način već imate pripremljen sos. Ako volite da pijete paradajz upravo zbog nekog njegovog laganog ukusa, onda sve to preskočite i koristite samo paradajz i malo soli.

KOLIKO JE ZIMNICA ZAPRAVO ZDRAVA?! Ekspert na Kurir TV razbija mitove o zimskoj ishrani:

00:37

KOLIKO JE ZIMNICA ZAPRAVO ZDRAVA?! Ekspert na Kurir TV razbija mitove o zimskoj ishrani!

(Espreso/ Receptopedija)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.