REŠENA MISTERIJA NEGATIVNOG EFEKTA KAFE: OVO su svi benefiti konzumacije našeg OMILJENOG NAPITKA
Kafa, Foto: NIKOLETTA LIA MUHARI/SHUTTERSTOCK

i miris i ukus

REŠENA MISTERIJA NEGATIVNOG EFEKTA KAFE: OVO su svi benefiti konzumacije našeg OMILJENOG NAPITKA

Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu „Nutrients“.

Objavljeno:

Pregledom gotovo dve stotine naučnih objava utvrđeno je da umerena konzumacija kafe – tri do pet šoljica dnevno, ne šteti sistemu organa za varenje, već naprotiv, smanjuje rizik od nastanka kamena u žučnoj kesi, pankreasa i nekih oboljenja jetre.

1 / 5 Foto: NIKOLETTA LIA MUHARI/SHUTTERSTOCK

Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu „Nutrients“.

Kafa ima tri glavna dejstva na svom putu kroz digestivni trakt: na rad želuca, žučne i pankreasa, na crevnu floru i na peristaltiku – kontrakciju zidova debelog creva, proces neophodan za prolaz hrane kroz digestivni trakt.

Analiza rezultata 194 istraživanja pokazala je da kafa pri umerenoj konzumaciji stimuliše varenje i pomaže prolazak kroz debelo crevo, povećava količinu „dobrih baterija“ u crevima, smanjuje rizik od pojave kamena u žuči, a takođe zaštitno deluje na jetru, uključujući i zaštitu od malignih oboljenja jetre..

-Uprkos nekim pretpostavkama, unos kafe generalno nije povezan sa crevnim problemima ili varenjem, ističe autorka pregleda, doktorka

U nekim slučajevima kafa pomaže protiv uobičajenih probavnih tegoba. Novi podaci pokazuju i da konzumacija tog napitka doprinosi povećanju nivoa pozitivnih crevnih bakterijskih grupa kao što su bifidobakterije.

Rezultati su pokazali da kafa stimuliše proizvodnju digestivnog hormona gastrina i hlorovodonične kiseline u želucu. Obe te supstance pomažu u razgradnji hrane u stomaku. Napitak poboljšava i lučenje holecistokinina, hormona koji pospešuje proizvodnju žuči, a uključen je i u varenje.

Pregledani podaci pokazuju da kafa stimuliše pokretljivost debelog creva 60 odsto bolje od vode i 23 odsto bolje od zamena za kafu bez kofeina. Autor smatra da je sa tim povezana i sposobnost kafe da ublaži hronični zatvor.

-Iako će biti potrebni dodatni podaci da bi se razumeli efekti kafe na digestivni trakt, ovo je veoma ohrabrujući početak, istakla je Neligova.

Većina strahova o negativnim efektima kafe na probavni sistem nije potvrđena. Naučnica opovrgava mišljenje da česta konzumacija kafe izaziva gastroezofagealni refluks.

(Espreso/Sputniknews.com)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.